Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Zwalczanie karaluchów

Karaluchy to owady wykorzystujące środowisko przekształcone silnie przez człowieka, co robią z jak największą korzyścią dla siebie. Choć znane bardziej z nazwy karaluch, występują również pod nazwą karaczanów. Należą do grupy owadów z podgromady uskrzydlonych, gdyż posiadają bardzo dobrze rozwiniętą drugą parę skrzydeł. Długość ciała karalucha wynosi około 3 centymetrów. Występują one w barwach od czerwonej do czarno- brązowej. Liczą około 3600 gatunków, jednak tylko mała ich część zamieszkuje Europę środkową. W większości można je spotkać w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Z reguły należą do gatunku owadów lądowych. Słabo latają jednak w ich przetrwaniu z pewnością pomaga im wyjątkowa zaleta - są wszystkożerne.


Charakterystyka karalucha

Z pewnością każdy doskonale wie jak wyglądają. Ich ciała są owalne i charakterystycznie spłaszczone o ciemnej kolorystyce. Dość duża głowa i wielkie oczy zdecydowanie pozwalają na ich rozpoznanie. Ich głównym narządem zmysłu są czułki, zajmujące całkowita długość ciała. Wykazują one cechy stadne. Rozpoznają się dzięki specyficznemu zapachowi, który wydzielają. To bardzo charakterystyczna woń i ciecz. Poruszają się bardzo chaotycznie w miejsca gdzie znajdują się także inne osobniki. Niektóre z karaluchów prowadzą nocny tryb życia.


Środowisko karaluchów

Karaluchy egzystują w miejscach, z których korzysta człowiek. Są to przede wszystkim magazyny, kuchnie, spiżarnie i inne miejsca w których znajduje się żywność, którą wyjadają.
Warto podkreślić, że owady te są wszystkożerne. Równie chętnie gromadzą się we wszelkiego rodzaju szczelinach, szparach, oraz miejscach wilgotnych. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu tym ich proces rozwoju jest intensywniejszy. Co zaskakujące - proces rozwoju równie dobrze może trwać zaledwie 21dni, jak i około roku. Karaluchy są niestety nie tylko niemiłymi i dość uciążliwymi lokatorami, są również nosicielami zarazków gruźlicy, tyfusu, cholery, a także larw nicieni.


Zwalczanie karaluchów

Karaluchy są bardzo niebezpieczne, gdyż mogą przenosić choroby. Dlatego warto wspomnieć o kilku metodach, które w skuteczny sposób je wyplenią.

Sposoby na karaluchy:
- zabezpieczenie szpar w ścianach,
- uszczelnianie drzwi i okien,
- dbałość o brak prześwitów przechodzących przez rurki w ścianach i podłogach,
- zastosowanie specjalnych preparatów i past przy kratach wentylacyjnych,
- pułapki w postaci głębokich naczyń, które można kupić w sklepie (metoda domowa),
- środek na karaluchy np. firmy GLOBOL,
- namoczone piwem szmaty - należy je ułożyć na noc w miejscach gdzie występuje najwięcej karaluchów (wyłapane i "pijane" karaluchy należy spalić lub zalać wrzątkiem),
- układanie kawałka bułki z maścią siarkową,
- miseczki z piwem w które wpadną i się utopią,
- przygotowanie na noc balii z wodą, a u jej boku koszyk z resztkami ziemniaków bądź kawałków chleba. W nocy jednak musimy być czujni i gdy zbiorą się w koszu, należy wrzucić go do bali by się potopiły.,
- sprawdzonym sposobem jest również przygotowanie roztworu z cukru, boraksu, mąki i wapnia w proporcjach 4:3:2:1.


Najpowszechniejsze gatunki karaluchów to:
- karaczan prusak,
- karaluch amerykański - zwany również przybyszką,
- karaczan australijski,
- karaczan polski,
- karaczan wschodni,
- inne.

2015-07-14 14:53:15 - niepodam

Komentarze
Dodany: 2016-10-25 15:34:55, przez: Mario
Najważniejsze to niedopuszczac do syfu w mieszkaniu. Jak robale (czy to karaluchy, mrówy czy mole) sie raz zagnieżdżą to już ciężko bedzie cokolwiek z tym zrobić. Pozdrawiam.
Dodany: 2016-05-18 15:07:00, przez: Żalinis


A co sądzicie o takich łapaczkach na karaluchy? Stosował to ktoś z was może? Jak ze skutecznością takiego rozwiązania? Ciekawi mnie wasza opinia, bo zauważyłem, że ostatnio mi karaluchy zaczynają coraz bardziej ochoczo sobie poczynać. Póki co to jest jakiś jeden na miesiąc, więc tragedii nie ma, ale wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Odpiszcie jak macie coś ciekawego na ten temat :)
Dodany: 2016-02-01 14:54:47, przez: Kłęba
@Barbaja

Dodany: 2015-11-03 15:33:26, przez: Barbaja
Alan a ta przystępna cena to jaka jest? Pytam, bo chyba u mnie zaczyna się taki problem i bardzo zależy mi, żeby się ta zaraza nie rozpleniła...
Dodany: 2015-10-26 09:00:55, przez: Alan
Skuteczny na karaluchy jest Agrecol AROX pułapka lepowa ! Do kupienia w sklepach chemicznych w całkiem przystępnej cenie. 
Dodany: 2015-10-20 15:55:31, przez: Dedallo
Zabić jednego karaluszka i nadziać go na wykałaczkę, reszta się przestraszy i ucieknie :D Nie no, żart. Najlepiej to wezwać profesjonalną ekipę dezynsekcyjną. Zrobią swoje i będzie spokój na jakiś czas.
Dodany: 2015-08-25 14:16:18, przez: Reszka
Wikiera, najlepiej przekonaj się sama, przetestuj u siebie. Nie każdy środek działa tak samo w różnych warunkach. A z doświadczenia wiem, że jeśli o karaluchy chodzi to ciężka jest z nimi batalia, szczególnie w wieżowcach, albo ogólnie w blokach mieszkalnych. No a jak do tego dojdą jeszcze zsypy na śmieci na półpiętrach, to umarł w butach :D Na szczęście już się od tego odchodzi. Tak że nie patrz na opinie innych za bardzo, tylko działaj!
Dodany: 2015-08-25 08:17:00, przez: Wikiera

Korzystał ktoś z tego środka? Dobry? wie ktoś coś?
Dodany: 2015-08-06 08:53:47, przez: Jolcia
Ja u siebie w mieszkaniu używam środka Agrecol KARATOX na karaluchy i działa rewelacyjnie :)

Dodany: 2015-08-04 14:21:17, przez: Jeren
Ja się z tym aktualnie morduję i jakoś nie mogę dać rady... nie wiem już co robić, nic nie pomaga
Dodany: 2015-07-27 13:23:48, przez: Szaman
to karaluch, karaczan, prusak? To jedno i to samo?
Dodany: 2015-07-17 13:27:19, przez: Tira
to prawda że jak karaluchowi obetnie się głowę to jeszcze siedem dni żyje?
Dodany: 2015-07-16 11:25:25, przez: Staszek
A pamiętacie taki film "Karaluchy pod poduchy"? Śmieszny był :D

Dodany: 2015-07-16 10:40:11, przez: Mania
W artykule brakuje jednej istotnej informacji - trzymać czystość w kuchni. Przede wszystkim nie rozsypywać okruszków, zamiatać za szafami, trzymać szczelnie zamknięte mąki, bułki tarte, ziarna. Karaluchy nie będą miały po co przyjść do nas :)
Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl