Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Wywabianie plam

W walce z plamami najważniejsza jest natychmiastowa reakcja. Niemal każde zaplamienie da się usunąć pod warunkiem, że zrobi się to szybko, zanim brud wniknie głęboko we włókna. Można użyć chemicznych preparatów lub wykorzystać środki naturalne. Cytryna, mleko, a nawet masło to świetne środki na wywabianie plam, gdy wiemy kiedy i jak je zastosować. Jest wiele sposobów na wywabianie plam z krwi, wywabianie plam z długopisu, wywabianie plam z rdzy, żywicy, trawy czy gumy do żucia. Najlepiej zastosować do tego domowe metody.


Domowe środki czyszczące:

• Woda mineralna: plamy z napojów na wełnianych ubraniach przelewaj obficie wodą mineralną, następnie wypierz.
• Cytryna: zaplamienie z herbaty na bawełnie lub lnie jak najszybciej nasącz cytrynowym sokiem, a następnie spłucz czystą wodą.
• Masło: na plamy ze smoły nałóż grubą warstwę masła, upierz odzież w detergencie. Plamy ze szminki warto natłuścić odrobiną masła, pocierać mokrą ściereczką, a następnie umyć wodą i mydłem.
• Spirytus: usunie zaplamienia z tuszu i flamastrów. Przecieraj plamy wacikiem nasączonym spirytusem aż znikną.
• Sól: usuwa plamy z czerwonego wina. Posyp tkaninę grubą warstwą soli, a potem dobrze wypłucz.
• Ocet spirytusowy: usuwa zażółcenia. Namocz tkaninę w ciepłej wodzie z octem (1 litr wody, 3 łyżki octu). Wypierz.
• Soda: tkaniny bawełniane i lniane zaplamione trawą zanurz w gorącej wodzie z dodatkiem sody, potem wypierz.
• Mleko: świeże plamy z jagód, porzeczek, malin, wiśni itp. namocz na całą noc w słodkim mleku. Wypłucz dokładnie w wodzie i upierz.
• Zmywacz do paznokci: plamy z kleju, a także zabrudzenia po gumie do żucia pocieraj szmatką nasączoną zmywaczem.
Innym sposobem na usunięcie gumy do żucia jest zapakowanie pobrudzonej odzieży w woreczek foliowy i włożenie na parę godzin do zamrażalnika - guma da się łatwo wykruszyć.
• Talk: plamę z tłuszczu najlepiej wywabić, posypując ją dużą ilością talku lub kredy i zostawiając na pół godziny. Następnie strzepnąć. Plamy z tłuszczu na tkaninach delikatnych także posypujemy talkiem lub kredą, przykładamy bibułę i prasujemy letnim żelazkiem.

Ważna uwaga!
Podane wyżej preparaty wypróbuj najpierw w mniej widocznym miejscu tkaniny!


Jak poradzić sobie z trudnymi plamami na dywanie lub wykładzinie?

○ Sięgnij po specjalne szampony lub pianki.
○ Wykorzystaj domowe sposoby: ślady flamastra i długopisu - pocieraj dywan wacikami nasączonymi alkoholem (zmieniaj je) potem wytrzyj gąbką nasączoną ciepłą wodą z kwaskiem cytrynowym (2 łyżeczki na szklankę). Plamy z kawy - świeże polej gorącą wodą, a następnie wypłucz w zimnej. Stare plamy zwilż gazowaną wodą mineralną. Resztki tłuszczu - osusz je za pomocą serwetek lub talku. Potem przykładaj szmatkę z roztworem 1 łyżeczki proszku do prania na szklankę ciepłej wody.


Sposoby czyszczenia obuwia:

• Buty zamszowe - plamy spróbuj usunąć, pocierając je najpierw papierowym pilnikiem do paznokci, a potem trzymając but nad gorącą parą wodną.
• Białe tenisówki - odświeżysz, smarując korektorem biurowym, papką z kredy, lub mleczkiem do czyszczenia.
• Obuwie emu - na zaplamione miejsca nałóż papkę z benzyny i talku, delikatnie wcieraj, aż brud zejdzie. Dokładnie wytrzep. Futerko w środku oczyścisz mieszanką sody z mąką ziemniaczaną (1:1).


Na rynku dostępne są proszki i odplamiacze, które w bezpieczny sposób usuwają uporczywe plamy. Użycie tych preparatów jest proste: wystarczy rozpylić na plamę niewielką ilość odplamiacza, pozostawić na kilka minut, a następnie uprać. Trzeba dokładnie czytać instrukcje, bo do niektórych tkanin, np. jedwabiu nie wolno używać odplamiaczy z chlorem.

2015-07-14 14:52:15 - Jan Kuźniar

Komentarze
Dodany: 2016-05-18 15:08:11, przez: Sumara
U mnie mydełko od Beckmanna nie poradziło sobie z trawą. Fakt że dość duża plama była, ale jednak nie mocno wbita w splot.
Dodany: 2016-02-01 14:56:20, przez: Starsza pani
@Antonina, ten Twój obrazek przypomniał mi, że dawno dawno temu robiło się tak zwane "przepierki" ręczne :O
Dodany: 2015-11-10 08:57:50, przez: Antonina
Podzielam poniższy komentarz :) Świetny produkt ! Dr Beckmann najlepiej radzi sobie z usuwaniem beznadziejnych plam. 
Dodany: 2015-11-03 15:35:35, przez: Rafaela

Polecam mydełko do wywabiania plam Beckmann. Z mojego doświadczenia wynika, że ono najlepiej sobie radzi.

Dodany: 2015-08-25 08:23:30, przez: Sznajder

@Arek Tomczyk, uważać i nie nosić ulubionych spodenek do koszenia trawy! Trzeba było ubrać jakieś stare łachy:) A jak nie to kosa ręczna:) tym się nie ubrudzisz. chyba że trafisz w nogę:)
Dodany: 2015-08-21 13:50:41, przez: Arek Tomczyk
A prawda jest taka, że niektórych plam po prostu NIE DA się wywabić. Swego czasu kosiłem łąkę kosą spalinową, z której nieco wyciekał olej, czy tam paliwo. Korpus kosiarki miałem oparty o biodro, więc ten wyciek mazał mi spodenki, co zauważyłem dopiero kolejnego dnia. Plamy były dość pokaźne. W domu próbowałem odplamiaczy, jakichś tam mydełek, domowych sposobów, słowem - WSZYSTKIEGO. I nic to nie dało, plamy owszem, zbladły, ale są widoczne, tym sposobem moje ulubione spodenki nadają się tylko do chodzenia po domu albo na jakiś traperski wyjazd ;) No ale mądry Polak po szkodzie, jak to mówią. Trzeba na drugi raz bardziej uważać i tyle. Pozdrawiam wszystkich!
Dodany: 2015-08-04 14:22:10, przez: Tomcia
@Barbara, o ile pamiętam to nie są szmatki do wybielania, ale do tego, żeby ubrania nie farbowały :)
Dodany: 2015-07-27 13:36:26, przez: Bunia
A jeśli mamy białą tkaninę to najlepszy będzie wybielacz :)

Dodany: 2015-07-16 11:26:20, przez: Kurka
ja stosuje wanisza w płynie, najlepiej działa. Próbowałam inne, ale jakos nie robiły takiej roboty jak ten
Dodany: 2015-07-15 14:09:22, przez: Barbara
Ostatnio w TV reklamują te szmatki do wybielania, ma to ktoś? Warto?
Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl