Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Wilgoć w domu

Dom to miejsce w którym chcemy czuć się bezpiecznie, przytulnie i komfortowo. Często zdarza się, że coś nam ten porządek i spokój zakłóca, a my nie wiemy co z tym zrobić. Mowa tu o wilgoci, która niszczy nasze mieszkanie, a także cenne dla nas zdrowie.

No cóż - jeśli wilgoć w domu pojawia się u nas tylko okresowo, nie ma z tym problemu, jednak zdarzają się przypadki gdy wilgoć gości zbyt długo i nie bardzo chce ustąpić.


Wilgoć w domu - przyczyny

Wilgoć wdziera się do naszych domów razem z powietrzem dostającym się z zewnątrz, a także z powodu nieszczelnych instalacji, przecieków z rur, rynien, z czego nie zdajemy sobie sprawy.
W naszych pomieszczeniach zdrowej wilgotności znajduje się około 30-70%, przy temperaturze panującej w pomieszczeniu około 22°C. Jeśli mamy jej znacznie więcej, przez jej obecność stwarzamy warunki pozwalające jej się rozwijać i powstawać grzybom czy pleśni. Sprawia to iż nasze zdrowie znacznie się pogarsza, a my czujemy się coraz gorzej i słabiej nie znając przyczyny naszego złego samopoczucia.


Wilgoć w domu - objawy

Niestety wilgoć jest niewidoczna gołym okiem, widzimy ja dopiero w chwili gdy jest jej naprawdę sporo i zaatakowała nasze ściany, podłogi i kąty w mieszkaniu. Nagle zauważamy popękane ściany, plamy w różnych miejscach pokryte pleśnią i meszkiem, a także bardzo charakterystyczny zapach w domy, podobny do zapachu stęchlizny.


Wilgoć w domu - usuwanie

Niełatwo usunąć wilgoć z mieszkania, jednak na szczęście jest to możliwe.
1. Warto zacząć od wyeliminowania podciągania kapilarnego wód gruntowych.
2. Usunięcie nieszczelnych okryć dachowych.
3. Usunięcie lub naprawa nieszczelnych rynien lub instalacji.
4. Wymiana zawilgoconego poddasza lub dodatkowe ocieplenie.
5. Odświeżenie dachu lub całkowita wymiana.
6. Poprawa wentylacji w budynku.
7. Uszczelnienie okien.
8. Powierzchnie drewniane czyścimy szczotką i suszymy, po czym całkowicie suchą pokrywamy preparatem grzybobójczym oraz lakierem.
9. Pleśń która osadziła się na murach można usunąć zeskrobując z kawałkiem tynku. Po osuszeniu powierzchni osuszamy ją i spryskujemy środkiem grzybobójczym. Po wyschnięciu można uzupełnić ubytki w ścianach.
10. W pomieszczeniach gdzie najczęściej występuje wilgoć warto zamontować osuszacz powietrza.
11. Wietrzenie oraz ogrzewanie pomieszczeń.


Wilgoć w domu a zdrowie

Niestety wilgoć nie wpływa korzystnie zarówno na nasze zdrowie jak i zdrowie dziecka. Osoby przebywające w pomieszczeniach przepełnionych wilgocią są narażone na częstsze choroby, dzieci są często przeziębione, narażone na alergię, a nawet chorobę płuc.

2015-07-14 14:47:48 - Mareczek

Komentarze
Dodany: 2016-10-25 15:36:14, przez: Rajwar
Z doświadczenia wiem, że wszelkie kłopoty z wilgocią w domu wiążą się ze słabym ociepleniem budynku i złą wentylacją. JEśli rozwiążemy ten problem to i wilgoć powinna zniknąć.
Dodany: 2016-05-18 15:12:06, przez: Jakoczy


W większości przypadków jeśli macie większe powierzchnie to nie ma sensu się mordować, tylko wezwać ekipę z takimi suszarkami na mikrofale. Może tanio to nie jest, ale skutecznie za to, na długi czas jest spokój. Wiem że właściciele kamienic i pałacyków korzystają z takiej opcji.
Dodany: 2016-03-11 09:47:55, przez: Kawa
Jak osuszyć piwnicę? Nie mam tam przewiewu agrzyb wylazł na pół ściany... jak to zlikwidować? Pomocy!
Dodany: 2016-02-01 15:00:19, przez: Binto
Do PIVETA - poza tym trzeba właśnie rozwiązać problem wentylacji właśnie - może wykuć dodatkowe wywietrzniki, jeśli jest możliwość
Dodany: 2015-11-03 15:37:28, przez: Piveta
@Xenia, to na dłuższą metę nic nie da, problem leży w wentylacji, stąd też pleśń pojawia się w zimnych kątach pokoju i na obrzeżach okien, balkonów. Moim zdaniem powinnaś rozważyć skucie tynków i zaradzenie problemowi u źródeł, czyli uszczelnienie/docieplenie mieszkania.
Dodany: 2015-09-28 08:27:26, przez: Xenia
Znam ten problem z autopsji ! Kupiłam pochłaniacz wilgoci firmy Henkel ale niestety nie przyniosło to zupełnie żadnego skutku, może dam jeszcze jedną szansę temu produktowi i wypróbuję ten sugerowany w komentarzu poniżej przez forumowiczę Isę :)
Dodany: 2015-08-21 14:00:09, przez: Gedeon
@Agutek - to nie jest źródło problemu. Przyczyną jest źle zaprojektowany i zbudowany dom. Za cienkie ściany, zła wentylacja wnętrz, złe materiały użyte do budowy, zła cyrkulacja powietrza, podciekanie wody przy fundamentach i wiele wiele innych. Wietrzenie to małe miki. Często by wyeliminowac przyczynę, trzeba skuwać tynki, poprawiać izolację, odcinać fundamenty od ziemi specjalnymi foliami, dreny robić. Takie płyny jak w komentarzach wymieniacie, działają tylko powierzchownie, maskują skutek, a nie leczą przyczyny, coś jak suplementy diety ;) Innymi słowy - od projektu, przez budowę aż po wykończenie wnętrz nie można odwalać fuszerki i ciąć kosztów. Mieszkałem czas jakiś w domu z dużą obecnością wilgoci i poznałem ten problem od podszewki :)
Dodany: 2015-08-10 15:05:06, przez: Agutek
bo ludzie przesadzają z wietrzeniem w zimie w domach, dlatego tak się robi
Dodany: 2015-08-04 14:24:24, przez: Wkurzony
U mnie w domu majstry spierniczyły robotę i podchodzi mi wilgoć od podłogi, izolacji nie dali, czy coś... teraz będę chciał odszkodowania albo naprawienia tego zrobili nie tak plus usunięcie pleśni za friko!
Dodany: 2015-07-27 13:26:30, przez: Tracz
do Isa - jeśli masz stosunkowo niedużo tej wilgoci to wystarczy, ale to musisz przetestować. Może się okazać za mało, wtedy musisz sięgnąć po mocniejsze rozwiązania
Dodany: 2015-07-23 15:47:49, przez: Isa
taki pochłaniacz, albo kilka ich wystarczy jak się ma za dużo wilgotnosc w domu?

Dodany: 2015-07-16 11:29:02, przez: traper
Na niektóre wykwity wilgoci pomoże tylko skuwanie tynku i zagruntowanie odpowiednią emulsją. Plus oczywiście rady z powyższego tekstu,
Dodany: 2015-07-16 11:27:18, przez: Oder
najważniejsze jest częste, ale szybkie wietrzenie pomieszczeń zimą, dobra cyrkulacja powietrza żeby była
Dodany: 2015-07-14 15:29:41, przez: mirny
u mnie się pojawiają plamy pleśni na ścianach, w zimie. Mam mały pokoik i się wilgoć zbiera w kątach, potem wykwity się robią... na wiosnę je zawsze usuwam, ale potem wracają... nie wiem już co z tym zrobic, wietrzenie nic nie daje :(
Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl