Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Wentylacja mechaniczna

Projektując a później budując każdy obiekt niezależnie od tego czy jest to dom mieszkalny czy budynek użyteczności publicznej należy uwzględnić w nim system wentylacji. Zapewne każdy słyszał o czymś takim jak wentylacja ale z pewnością nie każdy wie co to tak dokładnie jest. Większości będzie się ona kojarzyła z kratką wentylacyjną zamontowaną na ścianie w pokoju. Tylko jaką ona właściwie funkcję spełnia i jak jest dokładnie zbudowana? W tym niewielkim artykule postaramy się wyjaśnić czym jest wentylacja, po co jest zakładana i jakie są jej rodzaje.


Wentylacja najprościej mówiąc jest cyrkulacją powietrza pomiędzy danym pomieszczeniem a obszarem na zewnątrz niego. Jej zadaniem jest wymiana powietrza, zużytego i szkodliwego na świeże. Jest to niezmiernie ważna kwestia dla ludzi i zwierząt przebywających w jednym budynku kilka godzin. Bardzo mały odsetek ludzi wie, że jakość powietrza ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. O tym czy w danym pomieszczeniu dobrze nam się przebywa, pracuje czy wypoczywa, decyduje temperatura jaka w nim panuje, przepływ powietrza, jego czystość oraz wilgotność. Ponieważ najwięcej czasu spędzamy w naszym domu czy mieszkaniu, wentylacja jest rzeczą bardzo ważną.


Istnieje kilka podstawowych typów wentylacji. Może to być wentylacja naturalna, tym mianem określamy po prostu wymianę powietrza za sprawą przeciągu, np. otwarcie drzwi czy okien. Grawitacyjna natomiast wykorzystuje prawa fizyki. W przestrzeni pomiędzy pomieszczeniem a przestrzenią na zewnątrz powstaje różnica ciśnień. Zanieczyszczone powietrze pomiędzy tymi przestrzeniami zostaje wyciągnięte na zewnątrz, a nowe, świeże dostaje się do wewnątrz. Ostatni rodzaj to wentylacja mechaniczna. Tu wymiana powietrza jest regulowana przez odpowiednie urządzenia.


Wentylacja mechaniczna to nowość w technologiach budowlanych. Jest ona zupełnie niezależna od czynników atmosferycznych. Przepływ powietrza zapewnia specjalny wentylator. Jego działanie możemy zwiększać lub zmniejszać w zależności od własnych upodobań czy pory roku. W droższych tego typu systemach wykorzystuje się rekuperator. Służy on odzyskiwaniu ciepła. Stosując tego typu urządzenie zmniejszamy koszty ogrzewania budynku. Ciężko dokładnie oszacować jak dużo spadną koszty ogrzewania, szacuje się, że około 60-80% w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Wszystko zależy od tego czy uszczelnimy nasz dom jak kabinę samolotu i nie będziemy go wietrzyć przez cały okres grzewczy, czy też będziemy codziennie w regularnych odstępach czasu go przewietrzać. Dziś stosuje się w budownictwie coraz lepsze materiały izolacyjne, produkuje się szczelne, antywłamaniowe drzwi i plastikowe okna. Zwiększa się odporność budynków na utratę ciepła by jego utrzymanie było coraz tańsze. Efektem tego są parujące się w zimie okna, czarne naloty na ścianach, wilgoć a w jej efekcie pleśń i wyraźny zapach stęchlizny. Z tego powodu stworzono rekuperator. Przy pomocy elektronicznego sterowania i specjalnych wentylatorów możemy ograniczyć dopływ świeżego, ale zimnego powietrza do pomieszczenia a co za tym idzie zmniejszyć wydatki na jego ogrzanie. Jeżeli natomiast chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z kuchni czy łazienki wystarczy zwiększyć przepływ powietrza.


Bezsprzeczną zaletą takiej wentylacji jest wspomniana już oszczędność w stratach energii. Dla wielu będzie koniecznością gdyż szczególnie doskwiera im brak świeżego powietrza w pokoju. Może to powodować senność, zmęczenie i bóle głowy. Alergia, choroby układu oddechowego lub podrażnienie błony śluzowej to także może być przyczyna niewłaściwej wentylacji. Oprócz względów czysto zdrowotnych trzeba mieć też na uwadze szkodliwe oddziaływanie wilgoci na budynek. Ciągłe skraplanie się pary wodnej może wywołać ciemne ogniska pleśni na ścianach, szczególnie w pobliżu drzwi, okien i w kątach pomieszczeń. W długim czasie może spowodować to powstanie grzyba na ścianach a jego całkowite usunięcie, szczególnie w zaawansowanym stadium może być trudne lub wręcz niemożliwe.


Watro więc zapobiegać tego typu sytuacjom niż zwalczać ich skutki, szczególnie że na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń przeznaczonych do wentylacji mechanicznych. Koszty ich montażu również spadają. Pamiętać należy aby podczas wyboru tego typu urządzeń nie kierować się wyłącznie ich ceną. Tańsze rekuperatory przeważnie zbudowane są z tanich i niskiej jakości podzespołów co może sprawiać kłopoty. Zazwyczaj cena rekuperatora wynosi od 3 do 5 tysięcy. Cena montażu jest sprawą bardzo indywidualną, uzależniona od wielu czynników. Jedno jest pewne taka instalacja szybko się zwróci.

2015-07-13 13:03:43 - Piter

Komentarze
Dodany: 2015-10-16 15:47:03, przez: Tollip
U mnie jest ta wentylacja i poza okresowymi kontrolami wszystko bezproblemowo. W sensie - kontrole też bezproblemowe, ale czekanie na fachowca potrafi wkurzyć :)
Dodany: 2015-08-14 14:19:51, przez: Tyta
@Fredo, ale jak z odzyskiem ciepła, to nie powinno tam być rekuperatora?
Dodany: 2015-08-11 08:16:26, przez: Fredo

Dla laików :)
Dodany: 2015-08-04 15:31:03, przez: Tuda
@Krzysiek, opłacać może i się nie opłaca, bo to nie o opłacanie chodzi, ale świeższe powietrze będziesz miał :)
Dodany: 2015-07-16 08:16:42, przez: Krzysiek
Ile kosztuje zamontować wentylacji mechanicznej w domu ok.120m2? Opłaca się zakładać?
Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl