Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Róże rabatowe

Od wielu wieków aż do dziś róże są jednymi z najpiękniejszych odmian kwiatów. Mają wielu miłośników, a ogrodnicy wręcz je uwielbiają. Nic więc dziwnego, że spotykamy je w większości alejek, działek czy ogrodów. Róża posiada wiele swych odmian, a miedzy innymi różę rabatową, zwaną również wielokwiatową.


Róże rabatowe rosną w postaci krzewów lub krzaków o wysokości metra. Posiada bardzo obfite kwitnienia, co uważane jest za jej z największą zaletę. Doskonale nadają się na bukiety, które udekorują i wypełnią piękną wonią każde domowe zacisze. Występują w wielu kolorach np. czerwień, róż, żółty, biel, pomarańcz.


Wybierając sadzonkę róży rabatowej, należy zwrócić uwagę na ich korzeń. Nie powinien być przesuszony, stary ani też chory. Róże rabatowe to przede wszystkim rośliny wieczne oraz mrozoodporne, co z pewnością ułatwia ich uprawę. Jeśli jednak nadchodzi zima nie bądźmy bezduszni i osłońmy róże, chroniąc je tym samym przed mrozami i niską temperaturą. Jesienią podczas sadzenia rośliny można usypać kopczyk, mający za zadanie chronić korzenie. Po mroźnej zimie kopczyk można zmniejszyć i przyciąć krzewy. Choć to może wydać się dziwne, przycinamy wszystkie gałązki, pozostawiając na nich do pięciu pąków. Tniemy tak by cięcie znajdowało się kilka centymetrów od oczka skierowanego do zewnętrznej części korony. Pozbywamy się dzikich pędów, które nie wyglądają estetycznie.


Rodzaje róż rabatowych:
○ Allgold,
○ Apricot Nectar,
○ Aprikola,
○ Arthur Bell,
○ Ballade,
○ Bonica,
○ China Girl,
○ Deep Impression,
○ Friendship,
○ Gebruder Grimm,
○ Geisha,
○ Goldelse,
○ Heidi Klum Rose,
○ Home & Garden,
○ Jazz,
○ Kalnka,
○ Nina,
○ Leonardo da Vinci,
○ Midsummer,
○ Morsdag,
○ Kosmos Fairy Tale,
○ Olimpisches Feuer,
○ Petitcoat,
○ Pomponella,
○ Queen Elizabeth,
○ Red Leonardo da Vinci,
○ Rotilia,
○ Rotkappchen,
○ Sangria,
○ Tip Top.


Róże rabatowe - uprawa
Bardzo ważne by miejsce w którym sadzimy róże rabatowe było jasne, jednak nie wystawione bezpośrednio na słońce. Krzewy róży nie powinny być również narażane na działania silnego wiatru, gdyż mógłby połamać pędy obciążone kwiatami. Wiatr może być również przyczyną występowania chorób grzybiczych. Podłoże w którym mają być sadzone róże powinni być żyzne, lekko kwaśnawe i przepuszczalne, by róże mogły pięknie kwitnąć. Najlepszym okresem na sadzenie róż jest jesień.


Róże rabatowe - sadzenie
Do zasadzenia róż należy wykopać dołek głębokości mieszczącej całą bryłę korzeniową róży. Warto zwrócić uwagę czy korzenie naszej róży nie są zbyt suche. Jeśli są przesuszone wsadzamy je na jakiś czas do wody, by odzyskały formę. Na dno dołka w którym zasadzimy róże, wsypujemy odrobinę żyznej ziemi, wsadzamy sadzonkę i zasypujemy okolicę korzenia. Zgrubiałe miejsce szczepienia powinno się znajdować około 3cm pod ziemia. Podlewamy obficie sadzonkę.


Róże rabatowe - pielęgnacja
Podlewamy sadzonkę niezbyt często jednak za każdym razem dość obficie. Podlewając nie wolno lać po liściach czy kwiatach, a jedynie pod roślinę. Dokarmiamy roślinę nawozem dla roślin kwitnących lub róż.


Dodatkowe informacje
Jeśli pragniemy uzyskać więcej pięknych pędów naszej róży, należy kilkunastocentymetrowe fragmenty jej pędów. Umieszczamy je w pojemniku z wilgotną mieszanką torfu i piasku. Najlepsza pora to późne lato. Całość sadzonki przykrywamy folią i chowamy do pomieszczenia mającego maksymalnie 10°C. Wiosną przesadzamy róże do gruntu. Roślina nada się na rabatę dopiero po upływie ok 3 lat od wysadzenia.

2015-07-14 13:51:23 - Piter

Komentarze
Dodany: 2016-06-01 14:43:41, przez: Rozanka
Róże monako - przepiękne, biało-czerwone różyczki. Moja ulubiona odmiana :) To róże pienne, wraz z ich wielkością zmienia się stosunek białego do czerwonego i o każdej porze wyglądają zupełnie inaczej. Odporna na choroby, nie jest bardzo wymagająca. W sam raz dla tych, którzy nie lubią zapachu róż, bo one dość słaby aromat mają, nadrabiają za to wyglądem.


Dodany: 2016-02-10 15:20:38, przez: Mindzia
@Bronia, nie tylko ty to masz :D A jeszcze jak mam do czynienia z perfumami różanymi, to już kompletna katastrofa :)
Dodany: 2015-12-22 15:33:08, przez: Bronia
A ja Wam z kolei powiem, że nie cierpię róż, ich zapach mnie wprost mdli... Nie mam pojęcia czemu tak się dzieje, ale na samą myśl o płatkach róży coś mnie ściska w dołku. To już lepiej na mnie lilie działają, chociaż niektórzy ich nie znoszą. W czasie imienin nie mam lekko :)
Dodany: 2015-11-24 15:25:39, przez: Kanka
Jak tam u was?Już po pierwszych przymrozkach? Pamiętajcie o ochronie róż na zimę, i korzenie i łodygi, żeby na kolejny rok znów cieszyły oczy :)

Dodany: 2015-08-24 14:53:23, przez: Berka
Wbrew pozorom róże nie są tak bardzo wymagające w uprawie. Przynajmniej u mnie to się sprawdza. Nie dbam jakoś o nie szczególnie, oczywiście podlewać trzeba, jeśli nie pada (a ostatnio to katorga była, myślałam że nie wyrobię i wszystkie kwiaty w ogrodzie mi padną) w miarę potrzeb nawozić (stosowałam wywar z pokrzywy, polecam). I ładnie mi różyczki się odwdzięczają za wszystko, kwitną jak marzenie. Za domem mam takie krzaki, z których mogę zrywać płatki i będzie na konfitury.
Dodany: 2015-07-28 13:54:09, przez: Sikorka
Mam w ogrodzie takie aprikole, bardzo ładne:

Dodany: 2015-07-17 15:41:51, przez: Michał
Jak często trzeba podlewać róże rabatowe? Żona wyjechała na delegacje a je nie mam bladego pojęcia o kwiatach:/

coś takiego.

Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl