Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Róże pnące

Róże pnące cieszą się ogromną popularnością wśród ogrodników. Co drugi ogrodnik bardzo chętne sadzi róże pnące, dlatego też można je spotkać na całym świecie. Róże pnące potrafią bowiem wyczarować bajeczny klimat, połączone tysiące kwiatów zmieniają zwyczajne miejsce w przepiękny ogród, którego stają się atutem. Co najważniejsze - ta odmiana róż jest o wiele prostsza w pielęgnacji niż inne gatunki. Wystarczy iż posiądziemy podstawową wiedzę na temat pielęgnacji róż pnących, a będziemy w stanie je pokochać i z czasem nie będziemy mogli wyobrazić sobie ogrodu bez nich.


Róże pnące to rośliny zaliczane do pnących, jednak nie można nazwać ich pnączami. Czym się różną? Róże nie posiadają żadnych organów czepnych ani też nie owijają się wokół przestrzeni kolonizowanych, co czynią pnącza. Róże pną się po napotykanych na swej drodze przeszkodach i delikatnie podtrzymują na swych kolcach. Bardzo ważne jest to, by zamocować je np. do pergoli ogrodowych lub innych nadających się elementów architektury ogrodowej.


Rodzaje róż pnących

RAMBLERY
To odmiana róż pnących o bardzo sztywnych pędach, delikatnych i drobnych oraz bardzo licznych kwiatach. Co roku wypuszczają pędy u podstawy krzewu. W kolejnym roku dochodzi do ich rozkrzewienia i wytworzenia drobnych pędów kwiatowych. Kwiaty zbierają się w grona np. po 5 sztuk lub aż po 30 sztuk w gronie. Wówczas przybierają formę pojedynczą lub półpełną. Główną cechą róż pnących tej odmiany jest intensywny, a zarazem przyjemny zapach. Ramblery doskonale nadają się do prowadzenia pergoli, altanek, ogrodzeń, łuków nad furtkami czy kolumnach. Nie zaleca się ich uprawy w miejscach wilgotnych oraz ze złą cyrkulacją powietrza, gdyż sprzyja to ich chorobom np. szarej pleśni lub mączniakowi. Ramblery są łatwe w uprawie, a co najważniejsze nie mają wysokich wymagań glebowych. Najważniejsze jest regularne ich podlewane oraz zasilanie nawozami w okresie kwitnienia. Niestety te idealne zdawałoby się róże mają również wady. Największą z nich jest rzadkość ich kwitnięcia do którego dochodzi tylko raz w okresie wczesnego lata. Gdy dojdzie do przekwitnięcia należy usunąć stare pąki, co zdecydowanie poprawi wygląd zewnętrzny krzewu, powstrzyma zawiązywanie się owoców, które doprowadzają do osłabienia rośliny. Warto zwracać uwagę na atakujące róże pnące choroby najszybciej jak się da.
Odmiany róży pnącej o sztywnych pędach to: Alberic Barbier, Albertine, Crimson Shower, Goldfinich, Paul’s Himalayan Musk, Rambling Rector, Veilchenblau.

KLIMBINGI
Są to róże o wiotkich pędach. Ich charakterystycznymi cechami są: szybki wzrost, bujne krzewy, wyprostowany pokrój, prostota. Kwiaty klimbingu przybierają spore rozmiary zebrane w małe skupiska lub kwitnące zupełnie pojedynczo. Klimbingi kwitną pod koniec czerwca, a ich kwiaty cieszą oko aż do pierwszych jesiennych mrozów. Krzewy tej odmiany róży są przede wszystkim ciężkie, a więc bardzo ważne są solidne podpory. Najlepiej rosną na pergolach, balustradach lub dużych drzewach. Klimbingi potrzebują dużo światła, a więc warto zasadzić je w miejscu słonecznym. Jeśli zabraknie im naturalnego światła dojdzie do wzrostu masy zielonej, a więc do spadku kwiatów, a to przecież one grają tu główną rolę. Bardzo ważne jest, by ta odmiana róż rosła pod pewnym kątem, nie powinien to być idealny pion gdyż wówczas gorzej kwitną i są o wiele słabiej rozkrzewione. Po przekwitnięciu bardzo ważne jest usunięcie starych paków kwiatów oraz pędów. Dbając o Klimbingi warto wycinać chore i krzywe gałązki, co nada im pięknego i estetycznego wyglądu. Im więcej cięć tym większa ilość kwiatów w kolejnym sezonie.

Odmiany róży pnącej o wiotkich pędach to: Alchymist, Aloha, Lutea, Bobbie James, Dortmund, Dublin Bay, Golden Showers, Leaping Salmon, Meg, Night Light.

2015-07-14 13:49:59 - Piter

Komentarze
Dodany: 2016-06-14 15:41:27, przez: Rosarim
Bardzo fajna i ciekawa odmiana róży pnącej to "Alchymist". Ciekawie pozaplatane płatki, intensywny zapach. To odmiana typu climbing, o wiotkich pędach. Zobaczcie, jakie ładne ma kwiatki, rzadko można ją spotkać.

Dodany: 2016-02-10 15:23:55, przez: Natalia

Rambler - ciekawa róża, w ogóle nie wygląda na różę :) Ogólnie to bardzo wdzięczne kwiaty, wbrew pozorom to nie jest aż tak wymagający kwiat. Tylko odrobinę serca i to wystarczy. Naprawdę :)
Dodany: 2016-01-20 15:22:54, przez: Kura
@Ramona, takie piękniaste róże to u ciebie w domu? Coś niesamowitego!
Dodany: 2015-09-10 08:26:46, przez: Ramona
Nie należy przesadnie dbać o róże, nie przeholować :) z nawożeniem. Dajcie im trochę spokoju, a będą ładnie rosły. 
Dodany: 2015-09-09 08:42:45, przez: Różyczka

Ja mam u siebie odmianę CrimsoShower :) i rośnie jak na razie rosną pięknie:)
Dodany: 2015-08-17 14:51:37, przez: Madzia

Mieć takie okno... ktoś wie, czy ciężko takie róże są w utrzymaniu?
Dodany: 2015-08-04 15:18:13, przez: Danikier
Piękne są róże, w ogóle kwiaty pnące albo zwisające to jest to!
Dodany: 2015-07-28 13:55:26, przez: Karolinka
Nike, to żeś pojechał rozmiarem :D Fajna rzecz :) Różom na pewno przypadłaby do gustu :)
Dodany: 2015-07-21 15:26:29, przez: Nike
@Martusia:
Nawet w necie można kupić, ale trochę gabarytowe więc zapłacisz sporo za przesyłkę. Lepiej jak przejdziesz się do marketów.
takiego czegoś nie zamówisz na necie, ale jest fajne!
Dodany: 2015-07-17 15:48:06, przez: Martusia
Ej a gdzie można kupić taki stelaż żeby taka pnąca na nim rosła?? jakieś markety budowlane?? Coś takiego jak niżej.

Dodany: 2015-07-17 14:22:13, przez: Salsa
Jak byłam mała, to u mojej babci były krzaki róży (dzika), jak były kwiaty to zrywało się kwiatki płatki i babcia robiła z tego pyszne powidełko różane... mmm

Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl