Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Oszczędzanie w domu

Proces oszczędnościowy możemy wprowadzić w zasadzie wszędzie i może on dotyczyć każdej sfery naszego życia. Problem pojawia się gdy zmuszani jesteśmy do rezygnowania z pewnych naszych przyzwyczajeń. Wymaga on od nas często nieco wysiłku ale kiedy nowe nawyki wejdą nam w krew oszczędzanie wydaje się nam być czynnością naturalną. Dawniej oszczędność postrzegana była i kojarzona ze skąpstwem i więc negatywnie teraz raczej postrzegamy takie zachowania jako zaradność.


Sposoby na oszczędzanie

Oszczędzanie w domu możemy zaprowadzić na kilku płaszczyznach i może to dotyczyć : oszczędności wody, prądu, gazu i energii przy pomocy, której ogrzewamy nasze domy i mieszkania. Najtrudniej chyba jest się zdecydować na podjęcie takich działań. Jeśli już tak się stanie z czasem oszczędzanie przychodzi nam z coraz mniejszym wysiłkiem.


Oszczędzanie wody tego naturalnego dobra danego nam od natury zacząć powinniśmy od zakręcania kurka z wodą kiedy szczotkujemy zęby. Często o tym nie pamiętamy a nic przecież nas to nie kosztuje a wiele możemy zaoszczędzić zarówno pieniądze jak i pomóc środowisku. Często źródłem naszych wysokich rachunków są przecieki. Warto je szybko likwidować. Również kąpiel to ta czynność higieniczna, która może okazać się być pomocna w oszczędzaniu. Wystarczy korzystać z prysznica zamiast z wanny. Nawet najdłuższy prysznic pozwoli nam zużyć mniej wody niż kąpiel w wannie. Toaleta, to kolejny element, z którego właściwe korzystanie pozwoli nam na zaoszczędzeniu pewnej sumy. Nie traktujmy toalety jako miejsca do pozbywania się chusteczek, ścinków papieru czy innych drobnych rzeczy.


Ogrzewanie to największa zmora w każdym gospodarstwie to na nie zazwyczaj wydajemy najwięcej. Aby to zmienić należy uszczelnić wszystkie drzwi okna. Jedyne czego nie trzeba uszczelniać to wentylacji co wydawać by się mogło powinno być powszechnie wiadomo jednak to przyczyna wielu corocznych tragedii. W pomieszczeniach z których rzadko korzystasz ustaw niższą temperaturę. Osoby, które ogrzewają swoje domy przy pomocy drewna i węgla powinny strać się utrzymywać stałą temperaturę i nie wygaszać pieców. Każdorazowe rozpalenie w piecu zużywa więcej energii niż utrzymywanie temperatury. Pamiętajmy także aby nie zasłaniać źródeł ciepła (kaloryferów) żadnymi meblami, osłonami, firankami. To bowiem zdecydowanie wpływa na temperaturę pomieszczenia i na nasz budżet.


Oszczędzanie prądu proponujemy zacząć od wymiany źródeł na energooszczędne. Jeśli już ten krok będziemy mieli za sobą proponujemy nie pozostawiać urządzeń w stanie czuwania. Warto też wymienić stare sprzęty np. pralkę lodówkę na nowsze tzw. energooszczędne. Gotując wodę w czajniku gotujmy takie ilości jakie rzeczywiście są nam potrzebne. Pozwoli to nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Najwięcej energii zużywają nie prawidłowo eksploatowane lodówki. Nie wkładajmy do nich gorących potraw w przeciwnym razie będą pobierały więcej prądu.


Gaz to źródło energii służące do zazwyczaj do gotowania bądź ogrzewania. Jeśli chodzi o gotowanie zaopatrujemy się dobrej klasy kuchenki energooszczędne, ponadto gotujmy z użyciem przykrywek potrawy gotują się szybciej więc i mniej gazu zużyjemy. Gotujmy również takie ilości, które rzeczywiście zużyjemy zaoszczędzimy zarówno na produktach jak i gazie. Rozrzutność to największy wróg oszczędzania.


Wspomniane wcześniej rozwiązania pomogą na pewno zaoszczędzić nieco pieniędzy. Starajmy się też unikać tzw. okazji i promocji przy okazji których zazwyczaj wydajemy pieniądze na rzeczy , których tak naprawdę nie potrzebujemy. Zakładajmy sobie jakiś budżet (tygodniowy, miesięczny) i starajmy się go trzymać.
Nie zrażajmy się jeśli na początku nie wszystkie rozwiązania uda nam się wdrożyć . Metodą małych kroczków można zdziałać wiele.

2015-07-14 14:40:23 - Adam G.

Komentarze
Dodany: 2016-10-25 15:46:46, przez: Bidul
Z moją żoną żadne oszczędzanie nie wchodzi w rachubę... Nie wiem jak ona to robi, ale ciężko zapanować nad tym. Może faktycznie zacznę zapisywać co kupujemy, a co potem ląduje w koszu, albo leży odłogiem... Masakra.
Dodany: 2016-05-24 14:30:16, przez: Fasterg
Ja poświęciłem najwięcej uwagi ogrzewaniu. Nie chodziło jednak o przebudowę czy uszczelnianie, co jest oczywiste, ale o wszechobecne przegrzewanie pomieszczeń, Polacy strasznie przegrzewają, marnując energię. A można ogrzewać tak, by mieć komfortowe 18-19 stopni, więcej człowiekowi nie trzeba :)
Dodany: 2016-04-19 15:26:32, przez: Amelia
No ja bez oszczedzania to daleko bym nie zajechała, pensje niewielkie z mezem mamy, wiec jakoś tzrzeba każdy grosz liczyć... ale to uczy zaradności i kombinowania, czesem coś też na boku da się podłapać :) Pozdrowieniw!
Dodany: 2015-11-04 15:30:11, przez: Klenia
@mocasz, a może to Ty generujesz większe wydatki? Robiłeś bilans? Generalnie to polecam robić bilans, są fajne programy do prowadzenia tego typu zapisków do budżetu domowego. To pomaga w planowaniu wydatków, zmusza do zastanowienia się, jakich wydatków można na przyszłość uniknąć, co jest zaś niezbędne. Oszczędzanie to fajna i łatwa sprawa, jedyna trudność to nauczenie się tego. Pozdrawiam!

Dodany: 2015-10-12 08:44:24, przez: Borys
Polecam Wam ciekawy artykuł o oszczędzaniu - http://www.zaradni.pl/biznes-i-finanse/jak-oszczedzac-w-gospodarstwie-domowym/1,7729

Dodany: 2015-09-07 08:50:22, przez: Patryk
Tu macie parę fajnych sposobów na oszczędzanie :)
Dodany: 2015-08-05 14:04:28, przez: Roberta
Zgadzam się z grosikiem, nie można kupować czego popadnie, a z namysłem.
Dodany: 2015-08-04 15:09:36, przez: Sasna

Stary i sprawdzony sposób - resztę z zakupów (nie zawsze całą) wrzucam do takiego różowego brzuszka i jest :)
Dodany: 2015-07-27 13:50:58, przez: Kafal
Ciekawa sprawa z ogrzewaniem - ludzie przegrzewają swoje domy i walą po 25 stopni non stop! Optymalna temperatura dla człowieka to 18-19 stopni, dobrze zainwestować w termostaty :)
Dodany: 2015-07-17 13:39:33, przez: Petra
Na temat oszczędzania jest jeden fajny blog, sporo można się nauczyć, jak oszczędzać bez zbędnych wyrzeczeń, trzeba tylko się zastanowić :)
Adres bloga www.wolnymbyc.pl

Dodany: 2015-07-15 14:38:05, przez: mocasz
WYWALIĆ BABE Z DOMU - 3/4 WYDATKÓW ZNIKNIE!
Dodany: 2015-07-14 16:00:06, przez: Grosik
Pierwsza zasada - pomyśleć siedem razy zanim się coś kupi i czy na pewno jest nam to potrzebne. W razie czego można przespać się z pomysłem, odczekać :)
Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl