Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Ogrody zimowe

Ogrody zimowe to najlepszy sposób na zatrzymanie lata blisko siebie, niemalże w domowym zaciszu. Dlatego projektując swój nowy dom warto zastanowić się i rozważyć pomysł wybudowania dodatkowego, oszklonego pomieszczenia, które idealnie połączy przestrzeń naszego domu z ogrodem.


Dawniej ogrody zimowe (zwane oranżeriami czy pomarańczarniami) projektowane i budowane były jako pomieszczenia do hodowania w nich egzotycznych roślin. Budowało się je w parkach, ogrodach przypałacowych, rezydencjach szlacheckich. Stanowiły one miejsce spotkań towarzyskich, zabaw a nawet służyły przedstawianiu sztuk teatralnych. W Polsce oranżerie powstawały od siedemnastego do dziewiętnastego wieku, były to mocno przeszklone budynki parterowe, koniecznie z ogrzewaniem.


Obecnie dzięki zastosowaniu nowych technik budowlanych, taki ogród zimowy pełnić może wiele innych funkcji. Stanowi on przede wszystkim przedłużenie domu, coś na kształt dodatkowego, oszklonego salonu, w którym można wypocząć po ciężkim i męczącym dniu, zjeść romantyczną kolację, poświęcić parę chwil na zagłębienie się w pasjonującej lekturze czy po prostu usiąść wygodnie i zrelaksować się. Ogród zimowy to kusząca możliwość posiadania przez cały rok zielonej wyspy roślinności we własnym domu. Klimat panujący w tego typu ogrodzie jest bardzo korzystny dla hodowania wielu niespotykanych gatunków egzotycznych roślin, takich jak figowce, róże chińskie, szeflery, ananasy jadalne, nefrolepisy, begonie zimowe, fiołki afrykańskie, widliczki, bluszcze kanaryjskie, monstery, filodendrony czy plektrantusy. Dzięki obecności ogromnych ilości światła słonecznego rośliny te będą się tam wspaniale rozwijać. Ponadto zapaleńcy mogą pokusić się nawet o wprowadzenie do swoich ogrodów zimowych nawet egzotycznych zwierząt, takich jak gady czy kolorowe ptactwo. Zastosowanie ogrodu zimowego zależy tylko i wyłącznie od kreatywności i pomysłowości jego właściciela, można urządzić tam kącik do zabaw dla pociech, pracownię, miejsce spotkań z przyjaciółmi.


Popularność ogrodów zimowych w Polsce stale rośnie, wynika to przede wszystkim z faktu, że technologie służące ich budowie są coraz tańsze i bardziej dostępne, a warunki klimatyczne nie są zbyt sprzyjające dla korzystania z dobrodziejstw ogrodu na wolnym powietrzu – ponad połowa miesięcy w roku jest zbyt chłodna na przesiadywanie na świeżym powietrzu. Dlatego więc ogród w domu to najlepsza alternatywa dla naszego umiarkowanego klimatu. Poprzez zastosowanie nowoczesnych szklanych konstrukcji uzyskujemy przez okrągły rok możliwość podziwiania nieba, otoczenia domu, stanu pogody, jednocześnie przebywając w cieplutkim i przytulnym, zamkniętym pomieszczeniu.


Projektując nasz ogród zimowy trzeba przede wszystkim rozpocząć od wybrania jej kształtu, miejsca w którym chcemy ją zbudować oraz materiału z którego ma być wykonana. Kluczową kwestią podczas budowy ogrodu zimowego jest dobre opracowanie konstrukcji jego ścian i dachu. Szkielet powinien być wykonany z lekkiego lecz wytrzymałego i trwałego materiału, najczęściej polecane są ogrody zimowe z aluminium. Rama musi dobrze opierać się działaniu wiatru i przede wszystkim utrzymać ciężar zalegającego na dachu śniegu. Warto również zwrócić uwagę na ogrody zimowe drewniane, niejeden producent ma je w swej ofercie.


Równie ważne jest wybranie odpowiedniego rodzaju szyb, bowiem w zależności od pory roku dobrze dobrane szyby pomagają utrzymać ciepło w ogrodzie lub nie pozwalają nadmiernie mu się rozgrzać. Ponadto cała konstrukcja, w tym przeszklenia, narażone są na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, mrozy, wiatry czy śnieg, dlatego więc musi być odpowiednio szczelna i wytrzymała.


Bardzo ważna dla prawidłowego działania ogrodu zimowego jest odpowiednia wymiana powietrza, na co wpływ ma wentylacja. Powinniśmy przeanalizować zatem wszystkie możliwości i czynniki mające wpływ na parametry ogrodu zimowego, co ułatwi nam dobranie odpowiedniego rodzaju wentylowania. Oczywiście najtańszy i najprostszy sposób to wietrzenie za pomocą okien i drzwi, lecz takie rozwiązanie okaże się po niedługim czasie uciążliwe, a ustabilizowany mikroklimat bardzo trudny do utrzymania. Dlatego też najbardziej poleca się sięgnięcie po specjalistyczne urządzenia do wentylowania ogrodów zimowych, takich jak okna dachowe czy wentylacja wymuszona.


Rośliny umieszczane w ogrodzie zimowym bogacą nasze domy nie tylko estetycznie, lecz również zdrowotnie. Dzięki roślinności powietrze oczyszcza się ze szkodliwego dwutlenku węgla, a człowiek może się wyciszyć i zażywać tak potrzebnego kontaktu z naturą. Warto więc, jeśli pozwalają nam na to możliwości architektoniczne i finansowe, wziąć pod rozwagę pomysł wybudowania ogrodu zimowego przy swoim domu.

2015-07-13 15:03:05 - nieznajoma

Komentarze
Dodany: 2017-03-09 15:43:22, przez: Ulka
Brzezina, nie omieszkaj pochwalić się rezultatem w komentarzu :) Jestem bardzo ciekawa, jak wyjdzie komuś z forumowiczów taki ogród zimowy :)
Dodany: 2017-03-06 14:56:52, przez: Brzezina
Kurczę, zachęciły mnie te wszystkie komentarze i cały ten artykuł zresztą. Na wiosnę jak tylko się rozciepli i pogoda dopisze to biorę się za robienie ogródka zimowego, projekt już w głowie mam, niebawem rozpiszę.
Dodany: 2016-04-19 15:32:32, przez: Kasia

Te dwa co znalazlem w obrazkach to moje ulubione. Ten po prawej bardziej, chcę taki kiedyś mieć :)
Dodany: 2016-03-18 15:21:41, przez: Mobilski
Długo już żyję, dużo też jeżdżę po Polsce, a jeszcze takiego ogrodu nie zobaczyłem nigdzie... nie wiem, czy to takie drogie, czy nie opłacalne. Ktoś mi powie o co chodzi?
Dodany: 2015-10-13 15:50:34, przez: Dodero
To drogo :D Poza tym nie o to chodzi, sam wiesz :D
Dodany: 2015-09-10 08:24:00, przez: Trefniś
@sławek, zależy do ceny ale sztuczny śnieg na ogół kosztuje ok 80-120 zł za pojemnik:):):)
Dodany: 2015-09-03 08:50:33, przez: Sławek
Chcę sobie sprawić taki ogród zimowy. Ale nie orientuję się jaki jest koszt takiego ogrodu ?   
Dodany: 2015-08-18 08:32:30, przez: Romcio

Hehe nie ma to jak ogród zimowy :D
Dodany: 2015-08-17 14:28:04, przez: Orszulcia

TAkie maleństwo i byłabym szczęśliwa :)
Dodany: 2015-08-12 08:31:47, przez: Cymerman

Fajna sprawa:) chociaż droga:/
Dodany: 2015-08-10 15:19:51, przez: Dorota
@Malwa, to specjalne szyby są, nie ma problemu z wyziębieniem :)
Dodany: 2015-08-05 14:51:48, przez: Malwa
A jak z ogrzewaniem takiego ogrodu? Opłaca się, przecież tylko szyby to chronią?
Dodany: 2015-07-28 14:35:23, przez: Kalina
@Rolka, super! :D Mam też podobne marzenie :)
  


Dodany: 2015-07-17 15:09:27, przez: Rolka
To moje marzenie jest! Mam nadzieję, że wspólnie z misiem dorobimy się kiedyś czegoś takiego i będziemy sobie w zimie siedzieć w ciepełku :)

Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl