Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Oczka wodne

Oczko wodne jest ozdobą każdego ogrodu. Oczka wodne sprawiają, że nasz ogród nabiera niezwykłego uroku i staje się miejscem nietuzinkowym. Oczka wodne można aranżować na wiele oryginalnych sposobów, dobierając do niego różne gatunki roślin i zwierząt. W odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni oczka wodnego mogą nam pomóc specjalizujące się w tym profesjonalne firmy, których wiedza na ten temat jest bardzo rozległa. Minusem takiego wyjścia są koszty. Wybudowanie oczka wodnego przez profesjonalną firmę to kwota wahająca się od kilkuset do kilkudziesięciu nawet tysięcy złotych. Możemy również nasze oczko wodne wybudować i urządzić sami, uprzednio jednak zaznajamiając się z tym zagadnieniem. Rynek oferuje duży wybór pozycji książkowych, w których wyjaśnione są sposoby i techniki konstruowania oczek wodnych, dobierania właściwych dla danego miejsca okazów roślinek i zwierząt, a także opisując zasady ich koegzystencji. Wiedzę na ten temat możemy zaczerpnąć również z internetu, gdzie na wielu stronach przybliżane nam są odpowiednie treści, porady, wskazówki.


Nazwa „oczko wodne” nie znajduje źródła w literaturze technicznej czy też przepisach budowlanych. W rozumieniu potocznym oczka wodne to małe zbiorniki wodne, stawiki, zwykle budowane są w celach upiększenia ogrodu czy działki. Obecnie wykonywane są coraz częściej, ponieważ coraz większa liczba właścicieli terenów przywiązuje uwagę do estetyki swojego otoczenia. Najczęściej są to obiekty niewielkie i płytkie, rzadko kiedy głębsze niż jeden metr. Znane są jednak oczka wodne o powierzchni ponad hektara i dużej głębokości. Oczko wodne więc nie tylko jest małą ozdobą ogrodu, za tym terminem kryją się również zbiorniki hydrotechniczne, hodowlane stawy rybne. Jednak w świadomości społecznej najbardziej powszechne jest stosowanie nazwy „oczko wodne” w stosunku do niewielkich akwenów położonych w naszych ogrodach.
Generalnie oczka wodne buduje się z wykorzystaniem folii czy papy, są też oczka wodne plastikowe lub betonowe (czasem z siatkobetonu). Popularne są też montowane oczka wodne kaskady, czy oczka wodne z systemem strumyków.


Najważniejszy element oczka wodnego to oczywiście rośliny, to głównie one decydują o wizerunku oczka. Oczko wodne bez roślin przypomina bajorko. Oczko zwane jest ogrodem wodnym, więc samo przez się powinno służyć eksponowaniu roślin i kwiatów wodnych. Rośliny to nie tylko ładny wygląd, to także istotny element równowagi biologicznej stawiku, ma więc ogromny wpływ na czystość wody i rozwój glonów. Zasada jest taka, że im oczko mniejsze, tym większa powinna być ilość roślin. Przy małych akwenikach rośliny powinny pokrywać około 2/3 powierzchni oczka. Najczęściej są to rośliny pływające lub takie o pływających liściach. Ważne są także w oczku rośliny podwodne. Nie mają one wprawdzie znaczenia dla wyglądu oczka, są jednakże schronieniem dla zwierzątek wodnych, a drugą ich funkcją jest natlenianie wody (proces ten widać w słoneczne dni – można zauważyć bąbelki powietrza, które unoszą się nad roślinkami. Ważnym elementem są również rośliny nabrzeżne i ze strefy bagiennej. Rośliny te nadają oczku wodnemu naturalny charakter, zwłaszcza gdy płynnie przechodzą w dalszą część ogrodu. W przypadku braku dobrze zagospodarowanej strefy przybrzeżnej nasze oczko wodne wygląda nienaturalnie i sztucznie, przez co może wywoływać krytyczne opinie.


Oczka wodne w ogrodzie posiadają swoją florę, którą dzieli się na cztery grupy. Są to:

1.Rośliny podwodne, żyjące całkowicie pod wodą, niekiedy mają nad powierzchnią wody kwiaty lub liście, jak na przykład lilia wodna. Do najbardziej znanych należą: moczarka kanadyjska, jaskier wodny, wywłócznik kłosowy.

2.Rośliny wodne, których korzenie znajdują się pod wodą, jednak łodygi i liście są już ponad lustrem wody. Rośliny z tej grupy to między innymi papirus, przęstka pospolita, rzęśl.

3.Rośliny pływające, unoszą się na lustrze wody, bez podłoża – rzęsa drobna, pistia rozetkowa, hiacynt wodny, azolla, żabiściek pływający.

4.Rośliny przybrzeżne – kosaciec żółty, pałka wodna, trzcina pospolita, ponikło błotne.


Fauna zamieszkująca nasze oczka wodne to np. karaś, karp, lin, jesiotr, ślimaki, traszki, węże, żaby. Trzeba zwracać uwagę na drapieżniki polujące na zwierzęta z oczek wodnych, do najpowszechniejszych należą koty i bociany, w niektórych częściach Polski mogą to być też szopy pracze. Niepożądanym zjawiskiem występującym w oczkach wodnych są glony. Ich występowanie znacznie obniża estetykę naszego ogrodu wodnego. Niekontrolowany rozwój glonów prowadzi do zakwitu wody. Glony karmią się związkami azotu, fosforu i potasu, sprzyja im silne nasłonecznienie. Metodą naturalną zapobiegania ich rozwojowi jest optymalne wykorzystanie przestrzeni oczka wodnego na rozmieszczenie roślin, z glonami można też walczyć za pomocą zmiany odczynu pH wody, filtrów wodnych, lamp UV, lub też wprowadzając do oczka wodnego zwierzęta żywiące się glonami, np. ślimaki.

2015-07-13 14:48:00 - Marek

Komentarze
Dodany: 2016-03-18 15:28:00, przez: Oczkarz

@Oreo - polecam złotą orfę, tylko że trzeba mieć duży akwenik, bo duże rosną, skubańce.
Dodany: 2016-02-01 15:03:53, przez: Marita
@Rim - odławiać i zjadać ;D Żartuję... Jeśli masz duże oczko wodne, to możesz je przezimować w tej wodzie, a jesli male - wyławiasz rybki i zimujesz w akwarium, w piwnicy np. Pamiętaj jeszcze o oświetleniu, żeby im ciemno nie było!
Dodany: 2015-11-26 15:30:44, przez: Rim
@Oreo - a co z tymi rybami robić w zimie? Serio pytam, bo nie wiem :)
Dodany: 2015-09-10 08:42:42, przez: Oreo

Jakie ryby macie w swoich oczkach? chciałbym wpuścić sobie ryby Koi. Podobno są bardzo inteligentne:)

Dodany: 2015-09-07 08:38:12, przez: Tikurilla

Wiedzieliście, że można zrobić oczko wodne z opony od traktora?:D ehhh... czego to ludzie nie wymyślą... ale swoją drogą nie wygląda zle :)
Dodany: 2015-09-03 09:00:00, przez: Wojtek
Oczko wodne to naprawdę świetna sprawa ale wymaga bardzo dużo pracy!!!. Nie nadaje się dla leniuchów. To nie tak, że zainwestujemy raz i będziesz się cieszyć przez długie lata widokiem pięknego oczka. Posiadanie go wymaga bardzo dużo własnej pracy. 
Dodany: 2015-08-24 15:25:05, przez: koner
Pamiętajcie, żeby przy okazji budowania oczka wodnego albo pamiętać o wymianie wody, albo zainwestować w pompę, która napędzi nam wodospadzik i przy okazji przefiltruje wodę. Inaczej to zamiast oczka wodnego w ogródku będziecie mieli bajorko wodne... U moich sąsiadów jest takie cudo, całkowicie zajęte szlamem i jakąś rzęsą, którą trzeba by łopatami wygarniać. Lepiej od początku mieć to na uwadze, żeby woda była filtrowana i usuwany był ten szlam, co się z przyczyn naturalnych odkłada. Tyle ode mnie.
Dodany: 2015-08-18 08:34:09, przez: Boddi

To dopiero bajerancki basenik :) w buddyjskim stylu.
Dodany: 2015-08-12 08:22:11, przez: Tedi

Cudo! tylko rybek na wpuszczać i łowić :) 
Dodany: 2015-07-28 14:41:05, przez: Rywin
@heniek, mocno i dobrze osadzić i przytłuc kamieniami, żeby nie latało :)
Dodany: 2015-07-24 14:57:29, przez: heniek
Zabieram się właśnie za wykopywanie dołka pod oczko wodne. Kupiłem sobie już formę w przecenie, myślę że jakoś mi pójdzie. Ktoś ma sprawdzone rady odnośnie czegoś takiego?

Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl