Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Ocieplenie komina

Najpowszechniejszym typem komina, budowanym w domach jednorodzinnych jest tradycyjny komin murowany. Typ ten zawdzięcza swoje powodzenie temu, że wciąż jest jednym z najtrwalszych, a zarazem najtańszych rozwiązań. Materiałem użytym do jego postawienia jest najczęściej cegła ceramiczna, pustak ceramiczny, cegła licowa bądź też cegła klinkierowa. Nie zapominajmy, że komin to jedna z najbardziej obciążonych części domu, zatem jego konstrukcja powinna być solidna. Ponadto komin powinien być odporny na wysokie temperatury, kwasy i pożary, ale przede wszystkim, by dobrze sprawować swoją funkcję grzewczą, musi mieć dobry ciąg. Może być zbudowany jako konstrukcja samonośna, czyli oddzielona od ścian budynku, bądź też może być wbudowany w jedną ze ścian nośnych domu. Każdy komin buduje się tak samo: od fundamentu, poprzez trzon i wlot aż po czapkę kominową i obróbki blacharskie.


By poprawić ciąg kominowy warto komin ocieplić. W obiegu znajdziemy wiele teorii na temat ocieplania, niejednokrotnie sprzecznych ze sobą. Generalnie przyjmuje się jednak, że kominy wentylacyjne lub spalinowe można izolować styropianem. Natomiast kominy dymowe, wykonane z cegły, które obsługują piece na paliwo stale lub kominki, bezpieczniej ocieplić wełną. Wyjątkiem od ociepleniowej reguły są kominy w części adaptowanego poddasza. Ich ocieplenie ma sens tylko wtedy, kiedy komin jest połączony z którąś ze ścian nośnych budynku. W innych przypadkach ocieplanie nie ma większego sensu. Do ocieplenia komina wbudowanego w ścianę domu używamy wełny szklanej, która jest niepalna. Zabieg taki ma na celu uniemożliwienie powstania tzw. mostka termicznego, przez który będzie uciekać ciepło z pomieszczeń położonych na poddaszu. Przy wykonywaniu tego typu izolacji pamiętajmy o właściwej odległości wełny od komina i ułożeniu warstwy folii paroizolacyjnej. Rozsądnym krokiem będzie wmontowanie kratek wentylacyjnych. Odzyskamy w ten sposób nieco ciepła, jakie oddaje komin, ocieplając pomieszczenie, w którym się znajduje.


W pozostałych przypadkach klasycznych kominów murowanych ocieplenia należy dokonać na całej długości komina. Im wyższa sprawność kotła podłączonego pod komin tym chłodniejsze mogą być spaliny. Różnica w temperaturach komina – cieplejszy w pokoju, chłodniejszy na strychu, może doprowadzić do skraplania wilgoci w kominie. Wilgoć prędzej czy później doprowadzi do poważnych zniszczeń komina i konieczności jego remontu. Komin powinien być więc ocieplony nawet ponad dach. Czym wyższy dom i komin tym większa jego podatność na wychładzanie poprzez wiatr, co również prowadzi do zróżnicowania temperatury w jego poszczególnych częściach.


Zabierając się za ocieplanie komina pamiętajmy również o jego prawidłowej izolacji. Rozpoczynając ocieplanie najwyższych partii komina sprawdźmy jego stan od miejsca łączenia z dachem. Ewentualne błędy wykonawcze przy budowie komina mogły doprowadzić do przecieków, które zawilgocą wnętrze komina. Dbanie o hermetyczność komina jest niezwykle istotne, gdyż jego remont to jedna z najtrudniejszych i najkosztowniejszych operacji w całym budownictwie. Budując komin i układając dach pamiętajmy o uszczelnieniu łączeń. Obecnie specjalna folia dachowa, która zastąpiła używane dawniej lepiki i papy, musi być odpowiednio wywinięta i ułożona powyżej łat. Jej układanie rozpoczyna się od części frontowej komina, stopniowo przechodząc na jego ściany boczne. Do jej przytwierdzenia używa się specjalnych taśm, zwanych kominiarskimi. Dopiero po ułożeniu folii powinno być kładzione pokrycie dachowe. Jeśli zdecydowaliśmy się na dachówkę, pamiętajmy, by między kominem a końcami łat zostawić niedużą wolną przestrzeń. Uzupełnia się ją potem szeroką, sztywną taśmą do obróbek kominów. Przyklejamy ją połową szerokości do komina, drugą połową szerokości do dachówek. Zbyt szczelne dociśnięcie dachówek do komina mogłoby prowadzić do popękania folii dachowej wskutek przemieszczeń dachu powstałych z kolei wskutek ruchu budynku.


Pamiętajmy, by na etapie budowania komina murowanego używane były wyłącznie cegły pełne. Zabezpieczymy się wtedy przed wnikaniem cząsteczek wody w budulec. Do jego wymurowania powinna być stosowana zaprawa elastyczna o podwyższonej szczelności. O zastosowanie pełnych cegieł, elastycznej zaprawy i precyzyjne wykonanie powinniśmy zabiegać w szczególności przy ujściu kanałów wentylacyjnych. Brak zaprawy w spoinie albo niedokładne jej położenie i zatarcie przyczyni się do wnikania wody w ścianki komina. W konsekwencji doprowadzi to do miejscowego nawilgnięcia dachu.

2015-07-10 13:57:19 - Piotrek

Komentarze
Dodany: 2015-11-23 15:51:03, przez: Dudis
Historia z pewnego forum, nie do końca o ociepleniu komina, ale o izolacji. Warto zlecić to zadanie fachowej ekipie, bo jak nie, to pewnego pięknego dnia spotkacie taki widok:

Dodany: 2015-08-14 15:04:35, przez: Kwaker
@Krzychu, za gruby jest, połowa z tego to i tak za dużo :)
Dodany: 2015-08-05 13:35:50, przez: Olgierd
@Gwis, nie czytałeś? Żeby cug polepszyć... Pokolenie tl;dr :/
Dodany: 2015-07-17 15:02:53, przez: Gwis
nie rozumiem, po co komin ocieplać??
Dodany: 2015-07-16 09:00:44, przez: Krzychu
Jak gruby powinien być styropian wystarczający do ogrzania komina? 5 cm wystarczy?

Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl