Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Montaż okien

Montaż okien, mimo wykonania go przez fachowców, może okazać się inwestycją, z której wcale nie będziemy zadowoleni. Sposoby montowania okien, nawet przez wyspecjalizowaną firmę, pozostawiają często wiele do życzenia. Przedsiębiorcy wszędzie szukają oszczędności, zatem w ramach oszczędzania na materiałach może zdarzyć się, że nasze nowe okna zostaną osadzone wyłącznie na piance.


Bogata oferta, coraz niższe ceny, mnogość producentów, systemy ratalne, nachalne reklamy coraz częściej wpływają na naszą decyzję o wymianie okien na nowe. Zdarza się, że po wystawieniu sporej sumki i tak nie jesteśmy zadowoleni z nowego nabytku. Nowe okna powodują, że w mieszkaniu jest duszno i wilgotno, po szybach ścieka woda, a w kątach pokoju pojawiają się ciemne grzyby i pleśnie. Zaczynamy tęsknić za swoimi starymi oknami, nie bacząc na to, że w zimie trzeba je było uszczelniać watą, ani na to, że z ram obłaziła farba. Nie mieliśmy problemów z rosą na szybach, ani pleśnią na ścianach. Nabywca jest niezadowolony z nowych okien, zdaje się, że wpadł z deszczu pod rynnę. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wyjątkowa szczelność współczesnych modeli okien, co powoduje ograniczenie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, a nawet czasami całkowicie ją uniemożliwia. Żeby temu zaradzić wycina się uszczelki, stosuje się uszczelki perforowane albo montuje się w oknach elementy stałego nawiewu, czyli tzw. nawiewniki. Takie zabiegi mogą przyczynić się do poprawy warunków użytkowania samych okien, ale także pomieszczeń, w których są zainstalowane.


Gdy mimo wykonania takich udogodnień i częstego wietrzenia problem nie ustaje przyczyna tkwi najprawdopodobniej w nieprawidłowym montażu. Być może fachowcy, którzy wstawiali nam nowe okna zapomnieli o dociepleniu węgarków czy nadproży, właściwej obróbce blacharskiej lub udrożnieniu wentylacji grawitacyjnej. Podczas nieprawidłowego montażu często pozostawia się mostki termiczne na nie uszczelnionych stykach okien z murem, możemy spotkać się także z zamontowaniem okien poza strefą wewnętrznej izolacji termicznej ścian budynku. W ramach oszczędności, lub po prostu z pośpiechu i niedbalstwa nie stosuje się mechanicznych łączników okna z murem, dochodzi zatem do wspomnianego wyżej osadzenia okna na piance PU. W miejscach nieszczelnego styku okien z murem od wewnątrz wdziera się wilgotne powietrze. Wyrasza się wilgoć, co powoduje zwilgocenie murów. Od zewnątrz naciera powietrze zimne, wychładzając złącza, a opady dopełniają dzieła zniszczenia.


Aby uniknąć tych apokaliptycznych obrazów, weźmy sobie do serca kilka cennych rad. Przed montażem nowych okien PVC bezwzględnie należy wyrównać węgarki, skuć wystające cegły, uzupełnić ubytki i nałożyć nowe szlichty. Zmurszałe warstwy cegły i zaprawy, brud, starą izolację i pakuły oraz inne zanieczyszczenia starannie usuwamy. Z odsłoniętego progu podokiennego wymiatamy trociny i resztki zanieczyszczeń. Wszelkie ubytki, zręby i nierówności wypełnić należy szybkowiążącą masą tynkarską. Węgarki, podokiennik i ościeżnice wyrównujemy obrzutką z tynku. Jeżeli starannie nie przygotujemy podłoża, nie usuniemy brudów, to pozostawione paprochy mogą wpłynąć w przyszłości na szczelność łącza. Skorodowane cegły chłoną wilgoć, a nie uzupełnione ubytki muru przepuszczają zimne powietrze z zewnątrz.


Jeżeli montujemy kilka okien obok siebie, np. zestawiamy okno z drzwiami balkonowymi, powinniśmy zespolić ich ramy razem. W przeciwnym wypadku okna rozszczelnią się na styku ram. Okno ustawia się na drewnianych klockach dystansowych, tak by od spodu była możliwość zastosowania materiału uszczelniającego. Również po bokach powinniśmy wstawić takie klocki, co umożliwi już na tym etapie wypoziomowanie i wypionowanie okna. Pamiętajmy, by z zewnętrznych profili usunąć folię, gdyż później droga do tego zabiegu pozostanie zamknięta. Bardzo istotnym elementem jest mocowanie okien w progu. Okna muszą mieć w tym miejscu mocowanie, inne rozwiązanie jest nie do zaakceptowania. Zamocowanie z boków, czyli w nadprożu i w samym progu jest gwarancją trwałości montażu, ale i trwałości samego okna. Częstą wadą montażową jest właśnie pomijanie montażu w nadprożu oraz niezastosowanie łączników z boków okien. Jeżeli pominiemy ten niezwykle ważny etap montażu, lub wykonamy go niechlujnie, kwestią czasu stanie się wypaczenie ram okna. Jest to spowodowane wpływem zmiennych temperatur, wiatrem i obciążeniami eksploatacyjnymi. Jeżeli ramy zostaną wypaczone będziemy mieli trudności z otwieraniem i zamykaniem okna, może nawet dojść do zakleszczenia ram, a regulacja siłowników i klamek na nic się nie przyda. Dopiero w ostatnim etapie wypełniamy szczeliny pianką PU. Warto zwilżyć podłoże wodą, ponieważ do prawidłowego rozprężenia i poprawnej przyczepności, pianka potrzebuje wilgoci, o czym wielu fachowców zwyczajnie zapomina. Nakładają oni piankę na suchą powierzchnię, pokrytą kurzem, a wtedy jej przyczepność jest niemalże zerowa. Starajmy się nakładać piankę za pomocą pistoletu, a nie rurki. Pistolet zapewnia łatwiejsze prowadzenie i dokładniejsze wypełnienie szczelin.

2015-07-10 13:50:31 - Barbara

Komentarze
Dodany: 2016-04-28 15:25:21, przez: Szum

@Franek, eksperta poszukaj w książce telefonicznej, sam się do taśm nie bierz, to dosc skomplikowana robota i musi być wykonana dokladnie:)
Dodany: 2015-11-06 08:50:46, przez: Franek

Mam pytanie. Mam okna zamontowane na samą piankę mogę teraz nakleić taśmę z zewnątrz i od wewnątrz, A jeśli z obu stron są do tego różne rodzaje taśm ? Mogę to wykonać sam? Może znajdzie się tu jakiś expert :)
Dodany: 2015-09-08 08:48:40, przez: Walery Wanka

Ma ktoś u siebie drewniane okna? Zastanawiam się nad wymianą okien i słyszałem, że drewniane są lepsze od plastików. Wiem, że są droższe sporo ale czy lepsze??:)
Dodany: 2015-08-14 14:26:01, przez: Jeppa

@Skiba
, takich miałeś fachowców? :D
Dodany: 2015-08-10 14:08:14, przez: Skiba
Mi ostatnio montowali okna i tak zamontowali, że po przekręceniu klamki samo się otwiera :/
Dodany: 2015-08-06 14:48:04, przez: Derka

Ja lubiłam się bawić takimi barankami z pianki, wycinałam z nich różne rzeczy :)
Dodany: 2015-08-05 13:57:31, przez: Kelma
@Gwidon, tańsze szybciej parcieją, tak wynika z mojej obserwacji. Ważne jest też to, z czego została zrobiona
Dodany: 2015-07-28 15:17:42, przez: Gwidon
A jaka jest różnica między takimi piankami za 30 złotych a takimi za 10? Jakaś znaczna? Bo mam kupić, a nie wiem czy jest sens przepłacać
Dodany: 2015-07-16 09:09:17, przez: Adaś
Fajny filmik pokazujący jak zamontować okno :)

Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl