Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Kwiaty doniczkowe

Historia kwiatów doniczkowych i ich hodowania w domach sięga czasów starożytnych. Chęć i potrzeba przeniesienia sobie kawałka roślinności do domu pojawiła się wraz z powstaniem i rozwinięciem się kultury mieszkaniowej. Pierwsze rośliny doniczkowe, które ludzie umieszczali w swoich domach pojawiły się w starożytnym Egipcie. Nad wielkim bogaci obywatele budowali swoje murowane pałace i domy już około 3000 roku przed naszą erą. Zdobili ich wnętrza roślinami, przechowywanymi w kamiennych donicach, wazach i korytkach, czego ślady spotykamy na malowidłach pochodzących z tego okresu.


Do Europy kultura hodowania roślin w doniczkach pojawiła się ponad dwa tysiące lat temu, czyli dużo później niż w Egipcie. Jaki pierwsi zalety i piękno posiadania roślin we własnym domu dostrzegli antyczni Grecy i Rzymianie. Do hodowania wewnątrz mieszkań używali przede wszystkim roślin miejscowych, które bez problemu znosiły przeprowadzkę w inne warunki. Egzotyczne rośliny pojawiły się w Europie dopiero za sprawą wielkich odkryć geograficznych w piętnastym wieku. Okręty zdobywców, poza kosztownościami zaczęli sprowadzać na Stary Kontynent także rzadkie i piękne okazy kwiatów. Mordercze rejsy były w stanie przetrwać tylko nieliczne egzemplarze kwiatów, dlatego też były one bardzo drogie i stanowiły nie lada atrakcję. Aby chronić je przed innymi warunkami klimatycznymi przenoszono je do domów, gdzie miały lepsze warunki i można było je otoczyć dużo lepszą opieką. Z biegiem czasu ludzie coraz lepiej poznawali potrzeby i wymagania sprowadzanych kwiatów, wynajdywali nowe sposoby ich transportu i hodowli (słynne szklane skrzynki doktora Warda), mogli więc zacząć sprowadzać coraz to nowe gatunki roślin. Handel nimi był dochodowym interesem, zajęto się krzyżowaniem gatunków. Budowaniem gospodarstw specjalizujących się w ogrodnictwie. Uprawa kwiatów doniczkowych szczególnym powodzeniem cieszy się w Europie Środkowej i Północnej. Obecnie w niemal każdym domu znajdziemy jakieś kwiaty doniczkowe.


Wielu ludzi hoduje kwiaty doniczkowe w swoich domach. Jedni lubią kwiaty doniczkowe wiosenne, kwitnące, wieloletnie, kwiaty doniczkowe zielone, inni kwiaty doniczkowe światłolubne, balkonowe. Każdy ma swoje osobiste preferencje. Należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju i gatunku, kwiaty doniczkowe trzeba pielęgnować, podlewać, przesadzać.


Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe domowe to:

Cyklamen – kwiat pochodzenia śródziemnomorskiego (Alpy) i perskiego, charakteryzuje się skórzastymi liśćmi i pachnącymi, delikatnymi, pięknymi kwiatami, które mogą mieć różne kolory – od białego, przez odcienie fioletu i różu aż po czerwień. Jeśli chcemy posiadać ten kwiat w naszym domu, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki – musi stać w miejscu przewiewnym i jasnym, ale nie nasłonecznionym. Optymalna dla cyklamenu temperatura to ok 15 – 18°C. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Kwiat przesadzamy do roku, dosypując do ziemi torf.

Gardenia – to wiecznie zielona roślina, mająca swój rodowód w Azji Wschodniej. Znana była już w wieku XVIII. To bardzo popularny kwiat o błyszczących liściach. Zimą wypuszcza pojedyncze duże kwiaty w kolorze białym lub żółtym. Kwiaty gardenii mają silny i przyjemny zapach. Gardenia nie jest kwiatem trudnym w uprawie. Wymaga jasnego i lekko nasłonecznionego miejsca i temperatury rzędu 20 – 22°C. Nadaje się również do otwartych przestrzeni, można wstawić ją do ogrodu w półcieniste i osłonięte od wiatru miejsce.

Begonia – bardzo często spotykany kwiat doniczkowy, występuje w setkach gatunków i odmian. Ich pochodzenie to tropikalne lasy Ameryki, Afryki i Azji. Są bardzo atrakcyjnymi wizualnie roślinami, mają ciekawe wzory na liściach, które mogą mieć kolor czerwony, brązowy, zielony, czy czarny. Kwiaty begonii mogą mieć różne kolory, w zależności od gatunku.

2015-07-14 13:58:04 - Mareczek

Komentarze
Dodany: 2016-06-01 14:32:46, przez: Dorona
Ja posadziłam w zeszłym sezonie marantę! Bardzo ładnie się przyjęła, ujmują mnie jej piękne liście :)

Dodany: 2016-04-19 15:34:52, przez: Kandela
Idzie wiosna! Jak tam gospośki, coś ciekawego nasadziłyście? :D
Dodany: 2016-02-10 15:13:44, przez: Kasandra
@Edyta - tak, to azalia. Stanowisko słoneczne lub półcień, podlewaj tak, żeby podłoże było stale wilgotne, ale nie ugnite.
Dodany: 2016-01-20 15:22:19, przez: Ziaja
Do kwiatów trzeba mieć cierpliwość i rękę... nie bez znaczenia są także warunki panujące u nas w domu, bo trzeba każdemu kwiatuszkowi zapewnić inne warunki :)
Dodany: 2015-08-11 14:28:21, przez: Flora
@Niala, to poczytaj o każdym z osobna, bo albo robisz coś źle, albo Ci kwiatki chorują...
Dodany: 2015-08-05 13:29:48, przez: Niala
U mnie wszystkie kwiaty w doniczkach jakoś szybko padają, czy gniją... nie wiem co się z nimi dzieje, podlewam jak trzeba, słońca też mają ile trzeba... ratunku!
Dodany: 2015-07-28 13:42:06, przez: Edyta
To Azalia? Jak o to dbać?

Dodany: 2015-07-17 14:18:32, przez: chudziaczek
Aja tam kocham paprocie, mam ich wdomu ze 40! :)

Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl