Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Krzewy ogrodowe

Krzewem zwiemy wieloletnią roślinę której wielkość przekracza pół metra. Krzewy charakteryzują się krótkim pędem głównym, z którego równorzędnie wyrastają rozgałęziające się pędy boczne. Tym, co odróżnia je od drzew jest brak osi głównej, przechodzącej przez system pędowy. Krzew powstaje poprzez rozwój pączków bocznych, które znajdują się przy nasadzie pędu głównego, który zostaje opanowany przez pędy boczne i obumiera. U krzewów, podobnie jak u drzew, występuje korzeń palowy. Krzewy w Polsce to bardzo często spotykany widok.


Krzewy dzieli się na trzy główne grupy:

1. Krzewy leśne – rośliny drzewiaste dochodzące do wysokości pięciu metrów, nie mają pnia i rozgałęziają się zazwyczaj poprzez wytwarzanie pędów z korzeni bądź szyi korzeniowej. Krzewy leśne mają różnorakie wymagania w stosunku do swego siedliska, mają też różne znaczenia dla użytku, hodowli czy biocenozy. Najpopularniejsze krzewy leśne to: jałowiec pospolity, dzika róża, bez czarny i koralowy, tarnina oraz głogi. Ważną grupą są tutaj krzewy zimozielone, które nie gubią na zimę swoich liści.

2. Krzewy owocowe. To takie krzewy, które charakteryzują się wydawaniem owoców. Są bardzo istotne z punktu widzenia hodowlanego, uprawą krzewów owocowych zajmuje się oddzielna gałąź ogrodnictwa – sadownictwo. Hoduje się je w sadach, plantacjach czy ogrodach, bywają też pozyskiwane ze stanowisk leśnych. Najpowszechniej spotykane owoce krzewów to malina, agrest, aronia, borówki, winorośl, porzeczki i jeżyny.

3. Krzewy ozdobne – wieloletnie rośliny o dużym walorze dekoracyjnym, ciekawych kształtach, ulistnieniu, barwie lub innych właściwościach. Krzewami ozdobnymi, jak również innymi ozdobnymi roślinami zajmuje się kwiaciarstwo. Najpopularniejsze krzewy ozdobne to: berberysy, bukszpan, forsycja, hortensja, jaśminowiec, leszczyna, ligustr, oczar wirginijski, róża, złotokap, kosodrzewina, świerk biały. Krzewy te to inaczej krzewy kwitnące.


Najlepszym czasem na sadzenie bądź przesadzanie krzewów jest wiosna. Krzewy mają tę dodatkową zaletę, że są roślinami wieloletnimi, więc wysiłek włożony w pielęgnację ogrodu jest mniejszy. Warto poświęcić odrobinę czasu na dobry dobór gatunków, zainteresować się, które z nich najlepiej współpracują rosnąc koło siebie, nie bez znaczenia jest również kolor ich kwiatów, nic tak bowiem nie cieszy oka jak kwitnący piękną paletą barw ogród. Przed nabyciem krzewów trzeba zwrócić uwagę na ich wymagania glebowe oraz te dotyczące nasłonecznienia. Krzewy o czerwonych liściach powinny rosnąć w pełnym słońcu, natomiast żółte trzeba przed słońcem chronić. Należy też zapoznać się z rozmiarami jakie osiągają dorosłe rośliny, bo może się okazać, że jedna z roślin zabierze miejsce innej, powodując jej obumarcie.


Przy zakupie najlepiej wybrać sadzonki w pojemnikach, takie bowiem są dobrze rozgałęzione i zdrowe, większe więc jest prawdopodobieństwo, że nie będzie kłopotów z ich przyjęciem się w naszym ogrodzie czy na działce. Jeśli natomiast zechcemy kupić krzew bez pojemnika, trzeba koniecznie przyjrzeć się ich korzeniom i zwrócić uwagę, czy nie są przesuszone. Krzewy charakteryzują się niezbyt głębokim systemem korzeniowym, łatwo jest go uszkodzić. Dlatego też przed posadzeniem krzewu należy dokładnie oczyścić glebę z wszelkich chwastów. Najłatwiej sadzi się krzewy z pojemników. Wystarczy wtedy wykopać troszkę większy dołek niż bryła korzeniowa i spulchnić ziemię. Na spód dołka warto nasypać kompostu i zmieszać go z glebą. Po włożeniu bryły korzenia do dołka całość dopełnia się wykopaną ziemią i kompostem. Roślina po pewnym czasie zacznie puszczać korzenie, które łatwo zagnieżdżą się w spulchnionej ziemi. W celu uchronienia roślinki przed ewentualnymi przymrozkami należy rozłożyć wokół niej warstewkę torfu lub kory. Po zasadzeniu krzewu trzeba koniecznie pamiętać o jego obfitym podlewaniu przez cały pierwszy okres wegetacji.


Powinno się pamiętać również o przycinaniu krzewów, pobudza je to do wypuszczania nowych pędów. Większą liczbę pędów i kwiatów możemy uzyskać też poprzez przerzedzanie koron, gdyż wtedy światło słoneczne dociera do ich wnętrza w zwiększonej ilości. Innym sposobem na przedłużenie zakwitania krzewu jest usuwanie zasychających kwiatów, czyli tzw. ogławianie. W ten sposób roślina dostanie sygnał, że pozbawiono ją możliwości wydania nasion, więc będzie zawiązywać więcej pąków, z których możemy uzyskać kwiaty jeszcze w tym samym roku (np. róże). W żadnym wypadku nie powinno się ogławiać krzewów o ozdobnych owocach.

2015-07-14 13:16:38 - Piotrek

Komentarze
Dodany: 2017-03-09 15:41:28, przez: Markowska

Lagerstremia Indyjska - efektowny krzew (w sumie to bardzo podobny już do drzewa).  Jest mrozoodporny, ale jako małą roślinkę warto go porzadnie okryć. Wymaga widnego miejsca, lekka gleba umiarkowanie wilgotna i widne stanowisko. Sadzonki trzeba zahartować.
Dodany: 2015-11-10 15:34:37, przez: Calinka
@Jagódka, to ktoś jeszcze pamięta o agreście? Niezmiernie mnie to cieszy, bo to bardzo fajne owocki a tak zapomniane, nawet nie wiem, czy to można gdzieś kupić... Gdyby nie to, że mam je na działce, to bym go nie mogła jeść. Dżemiki idealne z tego wychodzą. Agrest rządzi!
Dodany: 2015-10-13 15:55:20, przez: Kurkuma

Petarda
, bardzo zdrowe ale bardzo niesmaczne są :D Chociaż to można przeboleć, gorzki lek najlepiej leczy :) Tak samo jest z białą porzeczką.
Dodany: 2015-09-15 08:24:58, przez: Petarda

Hej wszystkim!;) Ja mam u siebie krzaczki czarnej porzeczki! Nie wymagają wielkiej uwagi tylko trzeba je zabezpieczać na zimę żeby nie zmarzły:) moje dzieciaki wcinają je prosto z krzaka a sok i dżemy wychodzą wspaniałe:)
Dodany: 2015-08-26 08:51:14, przez: Jagódka

Ja mam u siebie krzewy agrestu:) nie wymagają specjalnie pracy a dżem wychodzi idealny! :) oczywiście jak ktoś lubi:)
Dodany: 2015-08-17 14:10:10, przez: Chmielis
Do Unia - jeśli się nie mylę, to ten pierwszys to hortensja dębolistna a drugie to drzewo śniegowca. Ale to nie musi być koniecznie tak, sama sobie sprawdź też
Dodany: 2015-08-07 14:53:56, przez: Unia
@Wercia, co co za cudeńka? Może sobie sprawię :)
Dodany: 2015-07-28 14:17:57, przez: Wercia
Antaria, głupoty gadasz, patrz jakie piękne:Dodany: 2015-07-23 14:07:45, przez: Antaria
Ja nie lubię jak jest za dużo krzewów w ogródku. Źle się później kosi pod tym, robactwo siada i do domu włazi... wolę takie trawniczki

Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl