Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Ekologiczna ochrona roślin

Moda na zdrową żywność i ekologiczny (zdrowy) styl życia nie przemija, a wręcz przybiera na mocy co może tylko cieszyć. Coraz większa liczba działkowiczów, właścicieli małych przydomowych ogrodów i ogródków, a nawet osoby hodujące rośliny na balkonach coraz częściej i chętniej sięgają po sprawdzone sposoby walki ze szkodnikami i chorobami dotykającymi nasze rośliny lecz nie przy pomocy środków chemicznych lecz naturalnych sposobów znanych i stosowanych przez wieki. Pozwala to na chronić rośliny i nas samych przed szkodliwymi skutkami chemicznych środków ochrony roślin.


Jak chronić rośliny nie używając przy tym zdradliwej chemii? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Naturalnych sposobów walki z chorobami i szkodnikami roślin znamy wiele. Wymagają jednak one od nas nieco więcej zaangażowania i chęci poświęcenia czasu na przygotowanie preparatów umożliwiających nam podjęcie skutecznej walki z nimi. Za pomocą tego typu preparatów możemy chronić zarówno kwiaty , drzewa ozdobne jak i owocowe oraz krzewy. Przy ich pomocy możemy również odżywiać i nawozić nasze rośliny aby pięknie kwitły i owocowały.


Samemu możemy przygotowywać preparaty roślinne. W tej grupie preparatów znajdziemy: wyciągi, wywary, napary i gnojówki przygotowywane z roślin zielonych jak i suszu. Możemy skorzystać również z gotowych lecz naturalnych i bezpiecznych zarówno dla roślin nas samych preparatów tak zwanych biopreparatów jak również różnego rodzaju i preparatów do zwabiania i wyłapywania szkodników.


Sposoby na podjęcie i korzystanie z preparatów własnoręcznie przygotowanych. Jest ich kilka rodzajów wszystkie skuteczne i bezpieczne. Ich niezaprzeczalna zaleta jest zdecydowanie niższy koszt niż zakup gotowych środków chemicznych oraz zdecydowanie krótszy czas karencji i prewencji. Zazwyczaj plony możemy zbierać nawet po 1 do trzech dni od momentu przeprowadzenia zabiegu opryskiwania czy podlewania.

• Wyciągi – przygotowuje się poprzez zlewanie gorąca wodą roślin wcześniej do tego celu przygotowanych(np. pociętych) w beczkach, wiadrach czy kadziach i moczeniu ich przez 24 godziny . Po tym czasie wyciągiem podlewamy lub opryskujemy nasze rośliny.
• Wywary – jak w przypadku wyciągu zalewamy i moczymy 24 godziny po tym zczasie dodatkowo gotujemy przez 20-30 minut. Gotowe do stosowania są po ostygnięciu. Można je przechowywać szczelnie zamknięte nawet przez okres 3 miesięcy.
• Napary - rośliny zalewa się wrzątkiem i parzy pod przykryciem przez około 30 minut. Następnie po ostudzeniu gotowe są do wykorzystania.
• Gnojówki. Ich przygotowanie jest najbardziej kłopotliwe. Sam proce może przebiegać od 2 do 6 tygodni i może się podczas niego wydobywać nieprzyjemny zapach. Rośliny zalewa się woda i pozostawia do momentu zakończenia procesu fermentacji. Z tego typu preparatów możemy korzystać od 1 do 2 miesięcy od momentu ich przygotowania.


Biopreparaty to kolejny sposób ochrony roślin bez użycia chemii. Wśród nich możemy wybierać spośród preparatów roślinnych, bakteryjnych , opartych na wirusach owadzich czy pasożytniczych grzybów. Cechą charakterystyczną tych preparatów jest ich duża selektywność. Odpowiednio zastosowane nie szkodzą nam roślinom i pozostałym zwierzętom i roślinom żyjącym w ich otoczeniu a wyłącznie szkodnikom do walki z którymi zostały zastosowane. Szkodniki i czynniki chorobotwórcze nie mogą się na nie uodpornić co pozwala nam na korzystanie z nich wielokrotnie jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.


Kolejny sposób na walkę ze szkodnikami a w rezultacie chorobami roślin jest stosowanie urządzeń i preparatów do zwabiania i wyłapywania szkodników. Kolorowe tabliczki lepowe i feromonowe tabliczki pozwalają na określeniem momentu ataku szkodników i wyeliminowania ich. Kolory określają rodzaj szkodnika z którym umożliwiają skuteczną walkę.


Teraz podpowiemy kilka praktycznych przepisów z wykorzystaniem konkretnych ziół -roślin. Pozwalają one nie tylko skutecznie walczyć z chorobami i szkodnikami często atakującymi nasze rośliny ale są jednocześnie skutecznymi odżywkami i nawozami. Do najbardziej znanych i cenionych ziół używanych do nawożenia w ogrodach ekologicznych i nie tylko należą pokrzywa, piołun, skrzyp i żywokost. Jak również mięta, rumianek, majeranek, liście bzu czarnego, cebula, chrzan i czosnek.

Na choroby grzybicze i wirusowe polecamy: napary przygotowane z chrzanu lub czosnku którymi można opryskiwać rośliny bądź też przygotowanie wywaru z skrzypu polnego. Poszczególnych roślin potrzebować będziemy chrzan:250g, czosnek 50g, skrzyp polny 150 g świeżych roślin.

Na mszyce i owady ssące: wywar z 20 g wiórów drzewa kwasja w połączeniu z łyżką szarego mydła . Wywaru nie rozcieńczamy. Wyciąg z 200g świeżej pokrzywy. Wywar z 200 g świeżych liści rabarbaru skutecznie zwalcza mszyce na drzewach wiśni.

Warto również zabezpieczać pnie drzew. Do tego celu warto zastosować i wykorzystać mieszaninę naturalnej gliny z wapnem i bentonitem. To bardzo skuteczny sposób. Przed jego zastosowaniem trzeba oczyścić pień.


Korzystanie ze starych i sprawdzonych sposobów i świadoma rezygnacja z chemicznych środków ochrony roślin na rzecz tych ekologicznych nie tylko pozytywnie wpłynie na stan środowiska naturalnego ale przede wszystkim na stan naszego zdrowia i smak i jakość używanych przez nas owoców i warzyw pochodzących z naszych ogrodów i ogródków.

2015-07-14 13:47:28 - Adam G.

Komentarze
Dodany: 2017-12-05 14:20:36, przez: Warka
Teraz to już nic nie jest ekologiczne...
Dodany: 2016-06-14 15:44:32, przez: Mniamar
Na drzewa owocowe polecam opryski z parafiny - gdy opryskujemy nim roślinę, na jej powierzchni tworzy się powłoka woskowa, która otacza szkodniki. Nie przeszkadza to roślinie, jednak szkodniki wtedy zaczynają się dusić i giną. Olej parafinowy możemy stosować, gdy zauważymy szkodniki takie jak miseczniki, przędziorki, mszyce. Wykonując oprysk olejem parafinowym na przedwiośniu zniszczymy stadia zimujące tych szkodników.
Dodany: 2016-04-26 15:14:42, przez: Kuna
@Urszula - warto jednak pamiętać, żeby nie nawozić tylko tym rok w rok, bo będzie zbyt jałowo
Dodany: 2016-02-10 15:25:48, przez: Urszula
Antałka, to wszystko prawda co napisałaś! Na tym nawozie uprawiałam w ostatnim sezonie ogród i wszystko wyrosło jak na drożdżach. Świetna sprawa, polecam każdemu.
Dodany: 2015-11-19 16:30:30, przez: Antałka

Jeśli ekologicznie, to tylko gnojówka z pokrzyw. Bomba azotowa. Tu macie przepis:
Gnojówka z pokrzywy: do zrobienia nawozu z pokrzywy zbieramy młode liście i pędy pokrzywy, jeszcze przed jej kwitnieniem (1 kg pokrzyw na 10 litrów wody). Następnie szykujemy pojemnik na roztwór - może to być wiadro lub beczka – ważne, by pojemnik nie był metalowy, najlepszy będzie plastikowy. Wypełniamy wiadro pokrzywami tak, aby zostawić około 10 cm wolnej przestrzeni do krawędzi pojemnika i zalewamy rośliny wodą. Zostawiamy przygotowany nawóz z pokrzyw na minimum 2 tygodnie (do 20 dni), codziennie mieszając, by dostarczyć pokrzywom dodatkowy tlen potrzebny do fermentacji. Nawóz będzie gotowy, gdy przestanie się burzyć i nabierze ciemniejszego koloru. (za wymarzonyogrod.pl)
Dodany: 2015-07-28 13:56:08, przez: tajna
Wania, a to nie przypadkiem chemiczne jak szlag? :D
Dodany: 2015-07-17 15:51:23, przez: Wania
Są jakieś niechemiczne środki? nawozy itp? Używał ktoś tego?

Dodany: 2015-07-17 15:37:29, przez: Japa
Jeśli ekologicznie, to tylko gnojówka, albo wyciąg z pokrzywy. Oba równie cuchnące :D
Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl