Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia to inne określenie na roślinę zwaną gruboszem jajowatym, owalnym, lub gruboszem srebrzystym. Gatunek należy do rodziny gruboszowatych i jest najpopularniejszym przedstawicielem swego rodzaju. Jej kraj pochodzenia to Afryka Południowa. Grubosz jest bardzo popularną rośliną doniczkową, często spotykaną w domach. Jest bardzo efektowny, a poza tym mało wymagający. Uwielbiają go zwłaszcza miłośnicy dalekowschodniej sztuki skarlania drzew i krzewów, gdyż już jego mała sadzonka przypomina w wyglądzie bonsai.


Roślina ta zdecydowanie woli gleby piaszczysto-gliniaste i pozytywnie znosi suche powietrze. Jest też światłolubna, lecz znajduje się w ostrym letnim słońcu, jej liście lekko żółkną i marszczą się. W okolicznościach tych trzeba grubosza cieniować ,a dobrym stanowiskiem stają się dobrze oświetlone parapety okienne. Najlepiej rośnie on w temperaturze 20-22°C, ale dobrze znosi także temperatury o kilka stopni wyższe lub niższe. Dla rozwoju tej rośliny korzystne są nocne oziębienia temperatur o ok. 10 °C, gdyż przypomina to naturalne warunki panujące w Afryce. W okresie zimowym trzeb zwracać uwagę na to, aby ucierpiała od mroźnego powietrza w trakcie wietrzenia mieszkania. Z kolei latem dobrze jest roślinę wynosić na balkon lub nawet zakopać z doniczką w ogrodzie. Po nastaniu zimy trzeba przenieść ją z powrotem do cieplejszego, jasnego pomieszczenia.


Zapamiętajmy też, aby nie umiejscawiać jej blisko grzejników. Ponadto wymaga ona przepuszczalnego podłoża z dużą domieszką gruboziarnistego piasku. Ten ostatni powinie być wzbogacony dodatkiem żyznej ziemi liściowej, lecz bez torfu w swoim składzie. Natomiast na dnie doniczki musi koniecznie znajdować się gruba warstwa drenażu.


Drzewko szczęścia - pielęgnacja. Grubosz wymaga obfitego podlewania. Jednakże należy zwracać uwagę na to, aby z każdym kolejnym podlewaniem czekać do całkowitego wyschnięcia ziemi. Jeśli wystąpi nadmierne podlewanie będzie ono przyczyną niepowodzenia uprawy. Roślina ta wymaga nawożenia w częstotliwości raz do dwóch w ciągu roku. Przy czym należy to robić wiosną i wczesnym latem. W okresie trwającym pomiędzy tymi zabiegami powierzchnię ziemi w doniczce możemy posypać suchym krowieńcem. Da to w konsekwencji zdrowe i ładnie ubarwione liście. Natomiast czynność przesadzania stosuje się tylko wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się w doniczce. Przesadzać grubosza możemy w dowolnych porach roku. W przypadku roślin starszych pozostawia się je w spokoju i nie przesadza w ogóle. Można jedynie wierzch ziemi dosypać co jakiś czas trochę świeżego, żyznego podłoża.


Omawiana roślina posiada 5-krotne kwiaty, które są drobne o kolorze białym lub różowym. W Polsce pojawiają się one w okresie jesienno-zimowym, ale tylko u okazów starszych. Kwiaty zaobserwować można na końcach pędów, ale jedynie u okazów rosnących w dobrze oświetlonym miejscu.

Istotną kwestią jest także przycinanie drzewka szczęścia. Jego jajowate liście odznaczają się czerwonym brzegiem, a wyrastają z grubych i rozgałęzionych pędów, które z czasem lekko drewnieją i nabierają srebrzystoszarej barwy. Można wtedy je przyciąć co prawie zawsze powoduje pojawienie się podwójnej ilości liści. W miejscu poniżej cięcia pojawiają się dwa nowe pędy. Poleca się tę praktykę jako bardzo skuteczny sposób zagęszczania i oczywiście utrzymania kształtu.


Drzewko szczęścia - choroby. Grubosz jest rośliną niezwykle odporną na ataki wszelkiego rodzaju szkodników i grzybów. Jednak słabe rośliny podatne są na mszyce i wełnowce, a zbytnia wilgoć podłoża jest przyczyną zgnilizny korzeni i pnia. Nieracjonalne podlewanie może być także przyczyną tzw. korkowacenia liści co objawia się pojawianiem się białych kropek i plamek na liściach, które co jakiś czas więdną i opadają.

2015-07-14 13:55:41 - anonim

Komentarze
Dodany: 2016-06-01 14:40:04, przez: Rudek
A widzieliście takie dziwo? Grubosz "Hobbit". Bardzo ciekawa odmiana tej roślinki, mniej spotykana.

Dodany: 2016-05-12 15:36:05, przez: Żołnierz
@Irmina, zwróć uwagę czy go nie przelewasz i na to, czy ma donicę z otworkami, żeby ziemia nie była nasiąknięta wodą i nie gniła. Pamiętaj też że grubosz lubi ciepło i słońce, to afrykańska roślinka. Pozdrawiam.
Dodany: 2016-02-10 15:17:46, przez: Irmina
Mój grubosz gubi liście, na potęge... ktoś wie o co chodzi?
Dodany: 2015-09-09 08:34:55, przez: Trudka

@Ulmo, nie każdy musi się znać... Nie bądź taki kozak bo kiedyś trafisz na większego kozaka i będzie klops:) @Marcin spróbuj może przesadzić albo zmienić ziemie na inną...Może pomoże:)
Dodany: 2015-09-03 12:58:46, przez: Ulmo
@Marcin, to nie jest drzewko szczęścia, a po prostu drzewko Bonsai ;) Co jak co, ale średnio rozgarnięty człek powinien to rozróżniać
Dodany: 2015-08-26 08:49:41, przez: Marcin
Koleżanka kupiła mi drzewko szczęścia na parapetówkę, ale strasznie gubi liście i nie wiem co mam robić. Pomocy !
Dodany: 2015-08-26 08:27:57, przez: Sieciech

@Imago, Grubosz Jajowaty potocznie zwany jest "drzewkiem szcześcia" ponieważ jego liście przypominają monety :)
Dodany: 2015-08-04 15:16:45, przez: Imago
A ktoś wie czemu to się drzewko szczęścia nazywa? Czemu akurat taka nazwa?
Dodany: 2015-07-28 13:45:14, przez: Renata
Super ma liście, takie grube :)

Dodany: 2015-07-17 15:21:21, przez: Marysia
Dla wszystkich, którzy nie wiedzieli jak wygląda grubosz jajowaty:) ja np. nie wiedziałam :)

Dodany: 2015-07-17 14:20:29, przez: Kasandra
To jedyne drzewko szczęścia, które przy mnie nie uschnie :P

Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl