Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Domy drewniane

Drewno od najdawniejszych czasów wykorzystywano do budowania domów. Drewno charakteryzuje się niezwykłą trwałością, lekkością i bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Domy z drewna odporne są również na działanie agresywnych środowisk. Drewno to właściwie jedyny materiał, który łączy w sobie dobrą zdolność izolacyjną z jednoczesną zdolnością do oddychania. Domy z drewna, w których budulcem są grube drewniane bale w zasadzie nie wymagają dodatkowego ocieplania, a stałe warunki wewnątrz nich utrzymywane są przez ściany, które wchłaniają lub oddają wilgoć zawartą w powietrzu, tworząc przy tym specyficzny mikroklimat. Największym atutem domów z drewna jest ich bardzo atrakcyjny wygląd, rzadko spotykana estetyka i styl. Domy drewniane są ponadto bardzo zdrowe i naturalne. Wbrew powszechnym opiniom, trwałość domów z drewna dorównuje domom murowanym. Zdaniem fachowców dobrze zakonserwowany i używany zgodnie z przeznaczeniem dom zbudowany z bali służyć może nawet kilka pokoleń, jego trwałość osiągnąć może nawet 150 – 200 lat.


Domy z bala

Budowanie domów z bali ma w Polsce bardzo długą tradycję, sięgającą XVII wieku, kiedy to na Podhalu zaczęli pojawiać się stali osadnicy. Budowali oni proste drewniane szałasy, które z czasem zostały zastąpione przez coraz solidniejsze budynki nastawione na długoletnią eksploatację. Przy domach pojawiły się zabudowania gospodarcze, przeznaczone dla zwierząt i narzędzi. Dużą popularność budownictwo drewniane zyskało po „odkryciu” Zakopanego przez Tytusa Chałubińskiego, wielkiego miłośnika i popularyzatora tej miejscowości. Dzięki niemu do Zakopanego, w poszukiwaniu uzdrawiającego klimatu i natchnienia zjeżdżali artyści – malarze, pisarze, architekci, poeci. Największym popularyzatorem stylu zakopiańskiego w Polsce był Stanisław Witkiewicz, ojciec Witkacego. Domy budowane z bali bardzo mocno propagują również Skandynawowie, podkreślając ich walory ekologiczne oraz bliski związek z naturą. Technologia budowania takich domów nie wymaga praktycznie żadnych robót mokrych (wylewane są jedynie fundamenty oraz podłogi na parterze), dlatego można je wznosić nawet zimą. Takie domy można bardzo łatwo przebudować. Obecnie obserwuje się renesans budownictwa drewnianego, nowe domy z drewna spotkać można w niemal każdej części Polski.


Dom z drewna - budowa

Domy z drewna buduje się bardzo szybko, cały dom może powstać razem z wykończeniem w przeciągu zaledwie trzech miesięcy, czyli nieporównanie szybciej niż w przypadku domu tradycyjnego. Budowa takiego domu musi zostać jednak poprzedzona dokładnym projektem, który pozwoli na jego sprawne wzniesienie. Po dopasowaniu projektu do indywidualnych potrzeb użytkownika wysyła się do firmy produkującej bale zamówienie (każdy dom wymaga innego rodzaju rozwiązań, typu bali, ich wymiarów, zakończeń, ścianek działowych). Zakład produkcyjny wytwarza zamówione bale, okorowując je i cylindrując, po czym wycinane są szprosy i zamki. Po dowiezieniu na plac budowy ekipa przystępuje do prac budowlanych.


Bale użyte do produkcji domu drewnianego muszą mieć określoną dokładnie grubość i długość. Standardowy dom może być postawiony na balach, których grubość powinna przekraczać 20 centymetrów. Dla domków letniskowych można używać cieńszych bali, ich grubość zaczyna się od 60 milimetrów, w tradycyjnych domach stosowane są jako ścianki działowe. Bale są poddawane wstępnemu osuszeniu i transportowane na miejsce budowy. Bale łączone są techniką wieńcową, polega ona na układaniu ich warstwa po warstwie i łączeniu specjalnymi zamkami. Łączenia belek można też dokonać za pomocą pióro – wpustu i spięcia kołkami. Ściany mogą mieć również konstrukcję węgłową lub sumikowo – łątkową. Po ukończeniu układania ścian przechodzi się do montażu dachu, który może być zrobiony z dowolnego typu budulca – blachy dachówkowej, dachówki ceramicznej, cementowej lub gontów drewnianych czy bitumicznych.


Gotowy dom ociepla się wełną mineralną od fundamentów aż po dach. Kładzie się ją po wewnętrznej stronie domu, ma zazwyczaj grubość 20 centymetrów. Szczeliny między balami wypełnia się materiałem uszczelniającym, natomiast w przypadku stropów stosuje się również wełnę mineralną, która jest dobrą substancją tłumiącą. Dach domu z drewna izoluje się warstwowo z użyciem folii paroizolacyjnej, wełny mineralnej oraz folii paroprzepuszczalnej.


Domy z drewna - zalety i wady

Wielu ludzi nie do końca skłonnych jest zaufać domom z drewna, twierdzą oni bowiem, że domy takie łatwo się palą. Tymczasem nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością, wszelkie instalacje elektryczne chowa się w ścianach w karbowanych osłonach, które zapobiegają ich uszkodzeniu i są niepalne, dzięki czemu zapobiegną rozprzestrzenianiu się płomieni. Natomiast bale, które mają grubość powyżej 14 centymetrów uważane są za niepalne. Dla pewności jednak można zlecić ekipie budowlanej zaimpregnowanie wszystkich powierzchni drewnianych specjalnymi preparatami przeciwogniowymi.

Jeśli chcemy mieć oryginalny, wyróżniający się spośród innych dom, warto rozważyć propozycję zbudowania domu z drewna. Ich zaletą jest bardzo długa trwałość, wytrzymałość, bliski związek z przyrodą. Ponadto nieocenioną zaletą jest możliwość łatwego rozebrania takiego domku i przeniesienia go w inne miejsce.

2015-07-10 13:36:51 - Piter
dom

Komentarze
Dodany: 2015-08-21 14:22:46, przez: Ryszard
Witam, przymierzam się do budowy takiego domu. Ktoś może orientuje się, od czego trzeba zacząć, na co zwrócić uwagę? Jestem laikiem. Wiem, że większość omawia się w biurze projektowym, ale jako że ne mam doświadczenia, to chcę się najpierw poorientować co robić i komu zlecać jakie zadania. A może po prostu dać kasę i zaufać firmom budowlanym i projektantowi? Ktoś ma podobne do mnie doświadczenia za soba? Liczę na odpowiedź
Dodany: 2015-08-13 15:07:41, przez: Merki

Całkiem ładne te domki, no i coraz popularniejsze są, co cieszy
Dodany: 2015-08-07 14:02:56, przez: Violcia

Jeśli dom drewniany to tylko z bali, kryty taką strzeszką :) Piękne!
Dodany: 2015-08-05 13:58:35, przez: Amanda
Jacek, górali sobie zamów :) Pierwszy tydzień będą pić, ale drugi już robić. Na trzeci tydzień chałupa już będzie :D
Dodany: 2015-07-17 15:04:58, przez: katja
Marzy mi się taki piękny drewniany dom, z małą werandą albo tarasem :)

Dodany: 2015-07-17 08:08:29, przez: Jacek
Witam :)  znacie może pewną firmę, która buduje domy z bali? chodzi o sprawdzoną, taką która nie zrobi jakiegoś badziewia. Dokładnie chodzi mi o coś takiego tylko raczej mniejsze:)

Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl