Mapa
Lista
Lista + Mapa
Mieszkania
  • Mieszkania
  • Domy
  • Lokale
  • Działki
  • R. pierwotny
Sprzedaż
  • Sprzedaż
  • Wynajem
Szukaj

Kategorie

Tagi

Mieszkania na sprzedaż

Aranżacja łazienki

Gdy planujemy aranżację naszej łazienki, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, do jakich celów ma nam ona służyć, oraz kto będzie z niej korzystał. Łazienka to pomieszczenie bardzo specyficzne z tego względu, że musi być dopasowana do potrzeb wszystkich domowników, a te jak wiadomo bywają różne.


Łazienka musi zapewniać maksymalny stopień komfortu. Wyposażenie łazienki musi być dokładnie przemyślane, bowiem ma nam ona służyć przez co najmniej kilka, kilkanaście lat. W tym czasie zmieniają się nasze wymagania, sposób korzystania z łazienki. Aranżację łazienki dobieramy też pod kątem ludzi, którzy będą z niej korzystać, więc trzeba zdecydować, czy będzie to łazienka dla jednej, dwóch osób, rodziny z dziećmi, czy osób starszych lub niepełnosprawnych. Sprzęty zamontowane w łazience z przyczyn obiektywnych są mało mobilne i nie dają większej możliwości przemeblowania, jeśli dane ustawienie przestanie nam się podobać. Decyzja o danym sposobie aranżacji nie może być podjęta pod wpływem chwili, w pośpiechu, gdyż może się zdarzyć tak, że wbrew naszym oczekiwaniom będzie ona bardzo mało funkcjonalna.


Jeśli dysponujemy dwoma pomieszczeniami łazienkowymi, możemy każdą z nich zaaranżować tak, aby pełniła inne funkcje. Można dokonać wyboru różnych standardów, w zależności od tego, jaka ma być jej główna funkcja, czy ma być to łazienka gościnna, dla dzieci, czy też zwykła rodzinna. Wyboru dokonuje się zależnie od przyzwyczajeń domowników i ich trybu życia.
Gdy dysponujemy tylko jedną łazienką, musimy wyposażyć ją tak, aby pełniła możliwie najwięcej przydatnych funkcji, należy wtedy dokładnie przemyśleć ilość oraz rodzaj zainstalowanego tam sprzętu.


Wśród ludzi panuje na ogół spór (nieszkodliwy) co jest lepsze: wanna czy kabina prysznicowa. Padają argumenty, że wanna to przede wszystkim relaks, spokój, ciepłe i leniwe kąpiele, zaś zwolennicy kabin prysznicowych podkreślają ich oszczędność wody oraz czasu. Tymczasem jest to kwestia, którą powinno rozważyć się pod kątem dostępności miejsca w łazience. Prysznic instalujemy wtedy, jeśli mamy ograniczoną ilość wolnego miejsca, zaś wanna to rozwiązanie dla łazienek o większych powierzchniach. Można również osiągnąć kompromis, instalując w wannie parawan prysznicowy, lub zwiększyć funkcjonalność prysznica poprzez wybranie modelu o głębokim brodziku. Są to rozwiązania godne polecenia wtedy, gdy w niewielkiej łazience chcemy mieć i prysznic i wannę.


Jeśli chodzi o umywalki, ich liczbę dobieramy w zależności od dostępnego miejsca, liczby domowników i ich rozkładu dnia. Jeśli o danej porze dnia (np. przy wychodzeniu do pracy) z łazienki chce skorzystać więcej osób, wtedy warto zastanowić się nad zamontowaniem dwóch łazienek. Jeśli mamy mniej miejsca w pomieszczeniu, zainstalujmy jedną umywalkę, ale za to większą. Pozwoli nam to na komfortowe korzystanie z niej, będzie również przydatne ze względu na dodatkowe możliwości, takie jak zrobienie małego prania ręcznego.Wyzwaniem są również aranżacje łazienek ze skosem, położonych na poddaszu.


Sprawą bardzo istotną jest umieszczenie w łazience muszli klozetowej. Postulowanym rozwiązaniem jest umieszczanie jej w każdym pomieszczeniu łazienkowym w domu. Ważne jest też, aby w towarzystwie każdej ubikacji ze względów higienicznych montować umywalkę. Do wyboru mamy trzy najpopularniejsze systemy – muszla klozetowa ze zwykłą spłuczką, tzw. kompakt, czyli muszla połączona ze spłuczką oraz systemy wmontowywane na stelażu w ścianę, gdzie widoczna jest tylko muszla wisząca na ścianie oraz dwa przyciski od spłuczki. Wyposażeniem dodatkowym w łazience jest natomiast bidet. Instalowany jest w zależności od upodobań rodziny oraz ilości dostępnego miejsca. Bez bidetu funkcjonalność łazienki nie ulega znacznemu zmniejszeniu.


Cechą najważniejszą łazienek jest ich wygoda oraz funkcjonalność. Dlatego ważny jest dobór sprzętu sanitarnego, mebli łazienkowych oraz ich prawidłowe usytuowanie względem siebie i zachowanie dogodnych odległości. Sprzęty łazienkowe nie powinny leżeć zbyt blisko siebie, wokół każdego z nich powinno się pozostawić optymalną ilość wolnego miejsca, co pozwoli nam na swobodne i nieograniczone z nich korzystanie.


Na rozmieszczenie sprzętów w łazience największy wpływ mają jednak elementy stałe i nieprzemieszczalne, takie jak piony kanalizacyjne oraz drzwi i okna, które wymuszają poniekąd taki a nie inny układ łazienki. Odległość urządzeń, które mają odpływy wody, takie jak umywalka, wanna, muszla klozetowa, prysznic, powinny znaleźć się jak najbliżej pionu kanalizacyjnego. Dla muszli klozetowej odległość ta nie może przekraczać metra, zaś dla reszty urządzeń sanitarnych – trzech metrów. W innych przypadkach konieczna jest instalacja dodatkowych przewodów napowietrzających oraz rewizyjnych.


Warto więc, jeśli jest to nowo projektowana łazienka, przyjrzeć się planom instalacji sanitarnej i odpowiednio do niej dobrać komfortowe usytuowanie sprzętu łazienkowego. Aranżacje łazienek w blokach czy domach jednorodzinnych to nieograniczone pole do popisu.

2015-07-08 13:31:32 - Roman Bąk

Komentarze
Dodany: 2016-12-01 15:43:41, przez: ajurweda
Do Jojo: wszystko się da, popatrz jak pomysłowo zaaranżowali tę łazienkę na zdjęciu poniżej, a też malutka i pamięta pewnie jeszcze Gomułkę:


Dodany: 2015-09-14 08:37:38, przez: Cilia

Ja tak wyobrażam sobie łazienkę idealną:):):)całkowicie w moim stylu. tylko położyłabym jakieś dywaniki, żeby się na płytkach mokrą noga nie wywalić:D
Dodany: 2015-08-13 08:42:47, przez: Sieciech

Futuristic style to jest to:) 
Dodany: 2015-08-12 14:54:43, przez: Louve
@Krysia, jakaś taka nieustawna ta łazienka coś...
Dodany: 2015-08-07 08:38:50, przez: Krysia

Chcę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
Dodany: 2015-08-03 08:34:51, przez: Lola
A mi się marzy coś takiego a za cholerę mnie nie stać :D

Dodany: 2015-07-24 13:39:31, przez: jojo
Taką łazienkę se zaaranżujta, pole do popisu :D

Klikmapa.pl jest ogólnopolską wyszukiwarką nieruchomości. Pozwala szybko znaleźć domy, mieszkania, działki i lokale, a wyniki przedstawiane są bezpośrednio na mapie w przejrzysty i intuicyjny sposób.
© by KLIKmapa.pl